Krajobraz wina
6 osób
Moderatorzy:
    pioter

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Góra Tokaj

Tokaj od strony południowej. Tokaj od strony południowej. (pioter)

Tokaj - jedna z "wielkich" gór dla węgierskiego winiarstwa. Z nazwy najbardziej z nich znana. O Eged, Somló, Badascony słyszało - jak sądzę - niewielu (znawcy wina, wybaczcie, was nie biorę pod uwagę), o Tokaju pewnie wszyscy. Nie jest bardzo wysoka, zaledwie 512 m n.p.m., ale przez to, że samotnie wyrasta z prawie już płaskiego przedgórza Gór Zempleńskich, wydaje się całkiem okazała. Zwłaszcza od strony południowo-wschodniej, gdzie znajduje się miasteczko o tej samej nazwie i zaczyna się ogromna Nizina Węgierska, gładka jak patelnia. 
 
Zwana jest też Górą Łysą (Kopasz hegy), ale podobnie jak nasza Łysica łysa wcale nie jest, gdyż jej wierzchołek porasta nader gęsty las. Na Górę można wjechać asfaltową drogą z Tarcalu, usposobieni bardziej trekkingowo wejdą na nią pewnie na piechotę. Na szczycie znajduje sie wieża telewizyjna, z daleka będąca zresztą punktem rozpoznawczym Tokaju (widać ją ponoć nawet z bieszczadzkiej Tarnicy). Warto tam wjechać (lub wejść) choćby dla pięknego widoku Niziny. Zimą dodatkowo gratka dla narciarzy: na stoku północnym działa wyciąg orczykowy. 
 
U podnóża Góry znajduje się wiele winnic i posiadłości. Jej okolice to jednak tylko część winiarskiego regionu Tokaj. Gro tokajskich winnic znajduje się na północ od niej, na wzniesieniach Gór Zepleńskich. 
 

Widok na Nizinę Węgierską Widok na Nizinę Węgierską (pioter)

Hétszőlő Hétszőlő (pioter)

Wiosenne pędy. Wiosenne pędy. (pioter)

Tarcal Tarcal (pioter)

Hétszőlő Hétszőlő (pioter)

Stoki góry porasta gęsty liściasty las. Stoki góry porasta gęsty liściasty las. (pioter)

Tokajskie mgły. Tokajskie mgły. (pioter)

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):