Śródziemnomorze
7 osób
Moderatorzy:
    pinot Atavus ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Modena

ojczyzna Ferrari

  Uliczka w Modenie Uliczka w Modenie ( lo.tangelini, CC BY-SA 2.0, https://www.flickr.com/phot...)

Mutna

Choć Modena nie jest wielką metropolią, odgrywa znaczącą rolę w kulturze jak i historii Włoch. Miasto, nazwane Mutną, założyli w bliżej nieokreślonym momencie starożytni Etruskowie lecz podczas zwycięskiego pochodu wojsk Hannibala (II wojna punicka) opustoszało. Katedra w Modenie Katedra w Modenie (Attilios; http://en.wikipedia.org/wik...)

Mutina

Modena została ponownie założona w 183 r. p.n.e. pod nazwą Mutiny, i otrzymała status rzymskiej kolonii. Jej pierwotnym przeznaczeniem była baza wojskowa do ataków na Ligurów, którzy jednak zniszczyli ją w 177 r. p.n.e. Mimo to prędko odbudowana stała się ważnym centrum Galii Przedalpejskiej ze względu na położenie na skrzyżowaniu Via Aemilia i drogi na Veronę. Ponadto rozwinięto tutaj na przemysłową skalę produkcję naczyń glinianych , zwłaszcza lamp oliwnych, eksportowanych na rozległe obszary Imperium.

Perła Aemilii

Jej strategiczne położenie ściągnęło na nią dwa oblężenia w rzymskich wojnach domowych pierwszego wieku p.n.e., w 78 r. i 44 r. Mimo to aż do III w. nie utraciła pozycji najważniejszego miasta Aemilii. Dopiero ostatnie dekady imperium, kiedy Mutina stała się ponownie bazą wojskową dla działań przeciw barbarzyńcom i buntownikom przyniosły jej zubożenie.

Mgła

Legenda mówi, że gęsta mgła sprowadzona przez św. Geminiana – biskupa i patrona Modeny, ocaliła miasto przed Hunami. Jednakże za panowania Longobardów Modena została opuszczona po wielkiej powodzi. Uchodźcy z Modeny założyli nowe miasto kilka kilometrów dalej, i nazwali je Cittanova („nowe miasto”). Dopiero w IX w. nastąpiła odbudowa właściwej Modeny, przeprowadzona przez biskupa Ludovicusa. Wchodzące w skład włości Matyldy Toskańskiej miasto uzyskało niepodległość po jej śmierci w 1115 r. Jednakże w konflikcie między cesarzem niemieckim a papieżem Modeny stanęła po stronie Fryderyka II.

W zbiorach Galerii Estense można obejrzeć arcydzieła włoskiego malarstwa - obraz W zbiorach Galerii Estense można obejrzeć arcydzieła włoskiego malarstwa - obraz "'Natività con le due ostetriche' Pellegrino Aretusi (Wmpearl; http://en.wikipedia.org/wik...)

D'Este

W 1288 r. Modenę zdominowała rodzina d’Este z Ferrary. Komuna zdołała odzyskać w 1308 r. niezależność, jednakże w 1336 r. d’Este zwyciężyli ostatecznie i zmienili ustrój republikański w księstwo. Rozbudowywane i prosperujące miasto stało się stolicą księstwa, kiedy w  1598 r. Ferrara została zdobyta przez papieża. Wkrótce rozpoczęto budowę nowych fortyfikacji w mieście, w tym rozległej cytadeli oraz nowego pałacu d’Estów.

Habsburgowie

Niespokojny wiek XVIII w. przyniósł dwa razy okupację francuską miasta, co pchnęło d’Estów w mariaż i sojusz z Austrią. W końcu, zaanektowana przez Napoleona Modena stała się częścią Republiki Cispadańskiej a jej prawowity władca Ercole III d’Este zmarł na wygnaniu w Trevisie.

Po kongresie wiedeńskim, w 1816 r. miasto zostało zwrócone Franciszkowi IV, synowi Marii d’Este i  arcyksięcia Austrii , który nakazał zburzyć umocnienia miasta i włączył miasto pod austriackie panowanie. W 1830 r. mieszkańcy podjęli próbę zrzucenia obcej władzy, bez powodzenia. Mimo uchodzących za sprawiedliwe i łagodne rządów austriackich, kolejną próbę rewolucji podjęto podczas Wiosny Ludów w 1848 r. Jednakże dopiero 1859 r. rewolucjoniści odnieśli sukces, wygnawszy Austriaków i włączając Modenę do jednoczącego się Królestwa Włoch.

Ferrari

Obecna Modena to miasto pełne zabytków, z XII-wieczną katedrą wpisaną na listę UNESCO. To także włoskie „WEST POINT”, siedziba Akademii Wojskowej Włoch. Jednakże każdy fan motoryzacji zna Modenę przede wszystkim ze względu na produkcję legendarnych samochodów Lamborghini, Maserati i Ferrari.  W końcu, Enzo Ferrari, pochodził z Modeny.       

W Modenie urodził się i pracował jeden z najsłynniejszych włoskich konstruktorów, założyciel ekskluzywnej marki aut sportowych - Enzo Ferrari W Modenie urodził się i pracował jeden z najsłynniejszych włoskich konstruktorów, założyciel ekskluzywnej marki aut sportowych - Enzo Ferrari (Spurzem; http://en.wikipedia.org/wik...)

 

 

 

 

 

 

 

 

Ostatnio komentowane na stronie:
07/01/2014 Agata

Azulejos

Sztuka z ceramicznych płytek
10 komentarzy, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
28/02/2014 Atavus

Palermo

na skrzyżowaniu cywilizacji
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pioter
16/10/2011 Agata

Spacer brzegiem Tagu

Bélem
4 komentarze, ostatni z 21/09/2015 od pinot
08/12/2012 Agata

Zakochać się w Piranie

3 komentarze, ostatni z 13/04/2015 od pinot