Śródziemnomorze
7 osób
Moderatorzy:
    pinot Atavus ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

30/01/14 od Atavus
W temacie: Historia miast

Cremona

miasto jak Feniks

Loggia dei Militi w Cremonie Loggia dei Militi w Cremonie (Nevertime; http://en.wikipedia.org/wik...)

Oppidum

Chociaż dolinę Padu kojarzymy nierozerwalnie z Italią, w starożytności zamieszkana była przez celtyckie plemiona i nazywana Galią przedalpejską. Wiele dzisiejszych miast włoskich ma celtyckie korzenie, m.in. Cremona, którą na przełomie V i IV w. p.n.e. założyli Galijscy Cenomanowie w strategicznym środku doliny Padu.

Pomiędzy portami

Dla Rzymian jej położenie miało olbrzymie znaczenie dla podboju całej prowincji, dlatego w 218 r. p.n.e. założyli tutaj ufortyfikowaną placówkę, wspieraną przez analogiczną placówkę w Piacenzie. Gdy w 148 r. p.n.e. konsul Spurius Postuminus ufundował Via Postumia, trakt łączący Genuę z Akwileą, leżąca na jej środku Cremona zaczęła szybko się rozwijać. Powstał targ, magazyny i punkt przeładunkowy, tutaj zaczynano liczenie odległości zarówno na wschód jak i zachód.

Zniszczenie

Miasto bardzo skorzystało na podbojach Cezara, obsługując logistycznie jego kampanię galijską. W 40 r. p.n.e. postawiło jednak na złego konia, popierając Marcusa Iuniusa Brutusa i Senat przeciw Oktawianowi. Przyszły cesarz przykładnie ukarał miasto, jak opisuje Wirgiliusz, i wydał je na łup swoich żołnierzy. W 69 r. miasto zostało zburzone przez Wespazjana w II bitwie pod Bedriacum, i mimo iż zaraz potem sam Wespazjan nakazał je odbudować, nigdy nie zdołało już odzyskać swojej wcześniejszej świetności.

Ressurectio

W czasie Wojen Gockich strategiczne położenie skłoniło Bizantyjczyków do odbudowania umocnień i założenia przyległego obozu wojskowego. W 603 r. zdobył je i zniszczył król Longobardów Agilulf a terytorium podzielił między dwa księstwa – Bergamo i Brescie. Jednakże w 615 r. królowa Longobardów Theodelinda, gorliwa katoliczka z misjonarskim zapałem nawracająca rodaków,  odbudowała je i zainstalowała biskupa. Stał się on głównym zarządcą miasta a w czasach Cesarstwa wasalem cesarskim. Cremona ponownie urosła w siłę, a dzięki budowie portu rzecznego na terenie dawnego obozu bizantyjskiego zaczęło się nowe prosperity.

Katedra z baptysterium Katedra z baptysterium (Einer flog zu Weit; http://en.wikipedia.org/wik...)

Pojedynek z cesarzem

Za panowania Henryka IV (1056-1105) miasto odmówiło płacenia wysokich podatków, a jego chorąży (włos. gonfanoniere) Giovanii Baldesio wyzwał samego cesarza na pojedynek, w którym strącił go z konia i uzyskał zwolnienie.

Miasto podzielone

W 1093 r. miasto weszło razem z Lodi, Mediolanem i Piacenzą w anty-cesarski pakt Matyldy Toskańskiej. Konflikt zakończył się klęską cesarza i jego słynnym upokorzeniem w Canossie w 1098 r., po którym Cremona otrzymała tzw. insulae fulcheria – okoliczne terytoria jako swoją strefę wpływów. To zapoczątkowało rozwój komuny i dalszych aspiracji politycznych. W tym czasie jednak społeczność miasta podzieliła się na stronnictwa: w nowym mieście przewagę uzyskali zwolennicy Gwelfów, a na starym mieście Ghibbelinów. Waśnie były tak silne, że stronnicy Gwelfwów zbudowali w swojej części miasta nowy ratusz, tzw. Pallazzo Cittanuova.

Zmienne sojusze

Gdy Fryderyk Barbarossa przeprowadził swoją karną kampanię przeciw zbuntowanej Italii, Cremona stanęła po jego stronie, za co w 1154 r. otrzymała prawo bicia własnej monety. W 1162 r. jej wojsko dołączyło do sił cesarskich w oblężeniu i zniszczeniu Mediolanu. Jednakże w 1167 r. miasto zmieniło strony i dołączyło do ligi Lombardzkiej, aby w 1176 r. wziąć udział w zwycięskiej bitwie o wolność Italii, bitwie pod Legnano. Mimo to, w kolejnych latach Cremona często występowała przeciw Mediolanowi, goszcząc często u siebie dwór Cesarski. 

Rozwój

 1266  r. władzę w mieście przejęło konsorcjum obywateli, wkrótce utworzono urząd Capitana del Popolo. Jednakże w 1276 r. seniorat nad miastem zdobył markiz Cavalcabo, którego rodzina do 1310 rządziła w mieście. Był to mimo wszystko czas korzystny, usprawniono rolnictwo nową siecią kanałów, ustanowiono nowe urzędy w oparciu o szkołę założoną przy kościele św. Franciszka.  

Protekcja

Po  okresie najazdów, w 1322 r. wpływy w mieście zdobyli potężni Visconti, którzy uczynili władzę nad miastem dziedziczną a samo miasto weszło w skład księstwa Mediolanu. Rządy Viscontich a później Sforzów to czas rozwoju i bogacenia się, założono nawet Uniwersytet sponsorowany przez handlarzy barchanami.

Narodziny Torrone

Gdy w 1441 r. w mieście odbył się ślub Francesca I Sforzy z Biancą Marią Visconti, zaprezentowano po raz pierwszy słynne później włoskie słodycze – deser Torrone.

W 1707 r. miasto przeszło w ręce Austriaków, po okresie nieudolnej władzy hiszpańskiej, okupionym głodem i epidemiami. W 1861 r. Cremona podobnie jak reszta Italii weszła w skład zjednoczonego Królestwa Italii. 

   Pomnik Stradivariego, miasto słynie jako historyczna siedziba najlepszych warsztatów lutniczych, tak znanych rodów jak Stradivari, Amati czy Guarneri Pomnik Stradivariego, miasto słynie jako historyczna siedziba najlepszych warsztatów lutniczych, tak znanych rodów jak Stradivari, Amati czy Guarneri (Illinois-bdr529; http://en.wikipedia.org/wik...)

  

 

 

 

Ostatnio komentowane na stronie:
07/01/2014 Agata

Azulejos

Sztuka z ceramicznych płytek
10 komentarzy, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
28/02/2014 Atavus

Palermo

na skrzyżowaniu cywilizacji
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pioter
16/10/2011 Agata

Spacer brzegiem Tagu

Bélem
4 komentarze, ostatni z 21/09/2015 od pinot
08/12/2012 Agata

Zakochać się w Piranie

3 komentarze, ostatni z 13/04/2015 od pinot