Śródziemnomorze
7 osób
Moderatorzy:
    pinot Atavus ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

02/03/14 od Atavus
W temacie: Historia miast

Triest

Śródziemnomorski Wiedeń

Widok na Canal Grande Widok na Canal Grande (Zinn; http://it.wikipedia.org/wik...)

Targowisko

Miasto które złączyło w sobie rzadką mieszankę kultur romańskiej, germańskiej i słowiańskiej ma starożytne korzenie. Pierwszą osadę założyli tutaj Illyrowie, w celach handlowych z sąsiednimi Venetami – to właśnie oni nazwali ją Tergeste, czyli Targowiskiem. Gdy wrodzy Rzymowi Carnowie zdobyli Tergestę, wojska republiki odbiły ją i w 177 r. p.n.e. włączyły do powstającego imperium. Osada zaczęła się rozwijać w oparciu o położenie na uczęszczanym trakcie z Akwilei do Istrii, przez co w czasach Cezara nadano jej status kolonii, a Oktawian August otoczył ją murem.

Ucieczka w protekcję

Szczęśliwie, w dniach Upadku Rzymu, Triest został przejęty przez wojska Bizantyjskie i nie doświadczył okrucieństwa Ostrogotów. Zniszczony w VI w. przez Longobardów został włączony w 788 r. do królestwa Franków, a władzę w mieście stanowił wtedy hrabia-biskup.

W 1081 r. Triest został zaanektowany przez rosnący w siłę Patriarchat Akwilei lecz w XII w. zdołał wybić się na niepodległość jako wolna komuna. Zaraz jednak zagroziły mu imperialne aspiracje Wenecji, i kolejne dwa wieki upłynęły na wojnach obronnych. W XIV wieku wyniszczona konfliktem komuna Triestu poprosiła Leopolda III Habsburga, księcia Austrii, o protekcję. W 1382 r. podpisano umowę w Sisce (obecnie Lubjlana) i miasto stało się domeną Austrii, z zastrzeżeniem szerokiego zakresu autonomii.

O starożytnym rodowodzie miasta przypominają rzymskie zabytki, jak ten Łuk O starożytnym rodowodzie miasta przypominają rzymskie zabytki, jak ten Łuk (Zinn; http://en.wikipedia.org/wik...)

Habsburgowie

Wraz z włączeniem do państwa Habsburgów, Triest stał się ważnym portem i węzłem komunikacyjnym. W 1719 r. cesarz Karol VI ogłosił miasto Wolnym Portem dla obszaru cesarstwa, co zaowocowało zwiększeniem ruchu i nastaniem prosperity w XVIII w.

W czasie Wojen Napoleońskich miasto zostało oderwane od Habsburgów, a jego autonomia i przywileje, w tym status wolnego portu, zostały zlikwidowane. Gdy po Kongresie Wiedeńskim Triest wrócił do Austrii, nadano mu status Reichsunmittelbare Stadt Triest (Wolnego Miasta Imperialnego)  gwarantując wolność ekonomiczną ale ograniczając polityczną autonomię.

Główny port imperium

Triest stał się głównym portem, bazą floty wojennej i ośrodkiem stoczniowym Cesarstwa Habsburgów. W 1836 r. założono kompanię Austrian Lloyd, świadczącą usługi transportu morskiego do Chin, Indii, Brazylii, USA, Północnej Europy i na Bliski Wschód. W 1857 r. miasto połączono linią kolejową z Wiedniem, zwiększając znacznie jego możliwości handlowo-przemysłowe.

XIX -wieczny zamek Miramare zbudowany dla arcyksięcia Ferdynanda Maksymiliana XIX -wieczny zamek Miramare zbudowany dla arcyksięcia Ferdynanda Maksymiliana (Daniel Ventura; http://it.wikipedia.org/wik...)

Autonomia

W 1860 r. , gdy Cesarstwo stało się monarchią konstytucyjną, Triest odzyskał autonomię, stając się jednocześnie stolicą Adriatisches Küstenland, prowincji Triestu. W tym samym czasie papież Leon XIII rozważał przeniesienie stolicy apostolskiej do miasta, ze względu na antykatolickie nastroje w jednoczącym się Królestwie Włoch.

Tygiel

Podobnie jak samo Cesarstwo, Triest u progu XX w. stanowił prawdziwy tygiel kulturowy. Austriacy i Węgrzy stanowili do 30% populacji, reszta to mniejszości – Chorwaci, Serbowie, Czesi, Włosi a nawet Grecy. O wyjątkowości miejsca stanowił i stanowi połączenie śródziemnomorskiego krajobrazu z  klimatem niemieckiego miasta, pełnego wiedeńskiej architektury.

Italianizacja

Gdy w 1914 r. wybuchła I wojna światowa, Włochy znalazły się w obozie Państw Centralnych, trwając w sojuszu z Austrią i Niemcami. Jednakże za cenę przyłączenia Triestu i okolic w 1915 przeszły do obozu Ententy. Gdy wojna dobiegła końca, miasto stało się domeną włoską. Mieszkających tu Słowian, głównie Słoweńców, poddano przymusowej italianizacji i zastraszeniu przez Czarne Koszule.  W odwecie Słoweńcy zawiązali organizację terrorystyczną TIGR, która zaczęła organizować ataki bombowe w centrum Triestu.

40 dni

Podczas II wojny światowej Włosi zaczęli umieszczać miejscowych Słoweńców w obozach koncentracyjnych. We wrześniu 1943, gdy obalono faszystowski rząd włoski, do miasta wkroczyli Niemcy, których 2 maja 1945 pobiła komunistyczna Armia Jugosławiańska. Rozpoczęło się 40 dni Triestu, okres terroru w którym zamordowano tysiące Włochów. Miasto jednak wróciło do Włoch, stanowiąc dziś wyjątkową atrakcję turystyczną. 

 

  Gmach Uniwersytetu Triesteńskiego jest wzorowany na Świątyni Pergamońskiej, którą stała się łupem niemieckich uczonych i znajduje się obecnie w Berlinie Gmach Uniwersytetu Triesteńskiego jest wzorowany na Świątyni Pergamońskiej, którą stała się łupem niemieckich uczonych i znajduje się obecnie w Berlinie (Triestino; http://it.wikipedia.org/wik...)

Ostatnio komentowane na stronie:
07/01/2014 Agata

Azulejos

Sztuka z ceramicznych płytek
10 komentarzy, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
28/02/2014 Atavus

Palermo

na skrzyżowaniu cywilizacji
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pioter
16/10/2011 Agata

Spacer brzegiem Tagu

Bélem
4 komentarze, ostatni z 21/09/2015 od pinot
08/12/2012 Agata

Zakochać się w Piranie

3 komentarze, ostatni z 13/04/2015 od pinot