Śródziemnomorze
7 osób
Moderatorzy:
    pinot Atavus ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

20/04/14 od Ola
W temacie: Atrakcje

Fontanna di Trevi

wrzuć monetę

Fontanna di Trevi to chyba jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów, i absolutne "musisz zobaczyć" w trakcie wizyty w Rzymie.

(Geobia, CC-BY-SA-3.0, http://commons.wikimedia.or...)
Fontanna jest naprawdę monumentalna - szeroka na 20 metrów i wysoka na 26 metrów robi kolosalne wrażenie - ale jakie inne wrażenie miałaby wywoływać skoro wykonano ją w stylu barokowym? Autorem projektu był Niccolo Salvi a całość budowano 41 lat - prace zostały ukończone w 1776 roku, a architekt nie dożył ukończenia swego dzieła.

Fontanna powstała na zamówienie papieża Klemensa XII. W sumie to nawet zabawne że papież wybrał projekt przedstawiający pogańskie bóstwo morza.

( jimmyweee, CC-BY-2.0, http://commons.wikimedia.or...)
Z fontanną - jak z wieloma obiektami tego typu - wiąże się oczywiście zwyczaj wrzucania monet do wody.

Sam zwyczaj wziął się stąd, że niegdyś wierzono, iż woda jest siedliskiem bogów czy takich niezwykłych istot jak np. nimfy. By zyskać ich przychylność wrzucano do wody ofiary ( np. figurki z drewna lub kamienia). Dziś tego gestu nikt już nie kojarzy z żadnymi tajemniczymi bóstwami, ale "magiczna" rola gestu pozostała - wrzucenie monety do fontanny ma zaowocować spelnienieniem wypowiedzianego w myślach życzenia. Alternatywna wersja tego zwyczaju to przesąd, wedle którego wrzucenie monety do fontanny (czy żródla) ma zapewnić nam ponowną wizytę w tym miejscu. Na bardzo symbolicznej płaszczyźnie ma to o tyle sensu, że monety są potem zbierane przez odpowiednie służby i wykorzystywane np. na renowacje zabytków - tak jak w przypadku fontanny di Trevi. W efekcie - w metaforycznym sensie - umożliwiamy sobie powrót do tego zabytku troszcząc się o zachowanie go w dobrym stanie.

(Giovanni Dall'Orto, CC BY SA 2.5, http://commons.wikimedia.or...)

Ostatnio komentowane na stronie:
07/01/2014 Agata

Azulejos

Sztuka z ceramicznych płytek
10 komentarzy, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
28/02/2014 Atavus

Palermo

na skrzyżowaniu cywilizacji
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pioter
16/10/2011 Agata

Spacer brzegiem Tagu

Bélem
4 komentarze, ostatni z 21/09/2015 od pinot
08/12/2012 Agata

Zakochać się w Piranie

3 komentarze, ostatni z 13/04/2015 od pinot