Śródziemnomorze
7 osób
Moderatorzy:
    pinot Atavus ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

11/07/11 od Vitus
W temacie: Atrakcje

Watykański niezbędnik

Wizyta w najmniejszym państwie na świecie

Watykan to główna siedziba papieża i najwyższych władz Kościoła posiadającego blisko dwa miliardy wiernych. Na niecałym kilometrze kwadratowym w samym centrum Rzymu znajduje się serce religii wyznawanej przez co piątego mieszkańca naszej planety. Stolicę Piotrową co roku odwiedza 18 mln turystów.

Zwiedzanie Watykanu zaczyna się zwykle od Placu Św. Piotra. Olbrzymi, owalny plac może pomieścić nawet dwieście tysięcy wiernych. Otacza go wspaniała kolumnada symbolizująca wyciągnięte ręce Kościoła, obejmujące wszystkich wyznawców. Z góry spogląda na nas 140 posągów świętych. Środek najważniejszego dla Katolików miejsca wyznacza – paradoksalnie - pochodzący z Egiptu obelisk, relikt pradawnych wierzeń.

Obowiązkowym punktem programu jest oczywiście Bazylika św. Piotra. Jest to drugi pod względem wielkości kościół na świecie. Bazylikę wzniesiono na grobie św. Piotra, pierwszego papieża. Świątynia powala wiernych swoich ogromem i bogactwem. Zwiedzający otoczeni są marmurem, złotem i rzeźbami największych włoskich artystów. Człowiek czuje się tutaj niewielką, bezradną istotą. W jednej z bocznych naw stoi, oblegana przez turystów, Pietà dłuta Michała Anioła.
Pieta Michała Anioła w Bazylice św. Piotra Pieta Michała Anioła w Bazylice św. Piotra (Juan M Romero CC BY-SA 4.0 https:/pl.wikipedia.org/wiki/Piet%C3%A0_watyka%C5%84ska#/media/File:Michelangelo%27s_Piet%C3%A0,_St_Peter%27s_Basilica_(1498%E2%80%9399).jpg)
 
 
Będąc w bazylice odnajdźmy obowiązkowo figurę św. Piotra. Legenda nakazuje każdemu pielgrzymowi dotknąć jego stopy, która jest z tego powodu niemalże wytarta. Warto też wejść na taras widokowy otaczający kopułę. Roztacza się stamtąd wspaniała panorama wiecznego miasta.

Kolejnym wyjątkowym miejscem jest Kaplica Sykstyńska. Cierpliwość jest cnotą, więc stanie w kolejce po bilet może zająć nam nawet kilka godzin. Wytrwałych czeka wspaniała nagroda. Kaplica zachwyca nas niezwykłym sklepieniem z freskami Michała Anioła. Freski są tak wrażliwe, że wewnątrz nie wolno nawet rozmawiać. To właśnie w tym miejscu tradycyjnie odbywają się konklawe.  
 
Sklepienie w Kaplicy Sykstyńskiej Sklepienie w Kaplicy Sykstyńskiej (CC BY 2.5 https://pl.wikipedia.org/wi...)

Miłośnicy sztuki koniecznie powinni odwiedzić Muzea Watykańskie. Możemy oglądać tu przebogatą kolekcję dzieł sztuki zapoczątkowaną przez Sykstusa IV jeszcze w XV wieku. Od tego czasu kolejni papieże skrupulatnie powiększali zbiory. Eksponaty znajdujące się w muzeach pochodzą z całego świata. Odnajdziemy tu obrazy i rzeźby znane chociażby z podręczników szkolnych. W każdą ostatnią niedzielę miesiąca muzea można zwiedzać za darmo, choć kolejki są wtedy niewyobrażanie długie.

Ostatnią atrakcją Watykanu są ogrody. Otwarto je dla pielgrzymów i turystów dopiero w połowie XX wieku. Oprócz roślin z całego świata zobaczyć tu możemy alejki z fantazyjnymi fontannami oraz kapliczki i groty wzorowane na znanych relikwiach i miejscach kultu. Odnajdziemy m.in. replikę groty Matki Boskiej z Lourdes oraz podobizny Matki Boskiej Jasnogórskiej i Matki Bożej Fatimskiej.

Do odwiedzenia Watykanu chyba nie trzeba nikogo zachęcać. Dla osób wierzących jest to cel pielgrzymek, a dla tych mniej religijnych, przykład miejsca niezwykle cennego dla dziedzictwa kulturowego. 
 
  • Bazylika św. Piotra - Bazylika św. Piotra - jedna z najważniejszych świątyń na świecie. Bazylika św. Piotra - Bazylika św. Piotra - jedna z najważniejszych świątyń na świecie. (Vitus)
  • Plac św. Piotra - Miejsce najważniejszych wydarzeń na łonie Kościoła Plac św. Piotra - Miejsce najważniejszych wydarzeń na łonie Kościoła (Vitus)
  • Wnętrze Bazyliki - Kolosalne rozmiary i masa historii robią niezapomniane wrażenie Wnętrze Bazyliki - Kolosalne rozmiary i masa historii robią niezapomniane wrażenie (Vitus)
  • Bazylika św. Piotra - Drugi co do wielkości kościół na świecie. Bazylika św. Piotra - Drugi co do wielkości kościół na świecie. (Vitus)
  • Ogrody watykańskie - Raj w sercu wiecznego miasta Ogrody watykańskie - Raj w sercu wiecznego miasta (Vitus)
  • Posąg św. Pawła - Apostoł Narodów Posąg św. Pawła - Apostoł Narodów (Vitus)
Ostatnio komentowane na stronie:
07/01/2014 Agata

Azulejos

Sztuka z ceramicznych płytek
10 komentarzy, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
28/02/2014 Atavus

Palermo

na skrzyżowaniu cywilizacji
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pioter
16/10/2011 Agata

Spacer brzegiem Tagu

Bélem
4 komentarze, ostatni z 21/09/2015 od pinot
08/12/2012 Agata

Zakochać się w Piranie

3 komentarze, ostatni z 13/04/2015 od pinot