Śródziemnomorze
7 osób
Moderatorzy:
    pinot Atavus ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

25/07/11 od Vitus
W temacie: Atrakcje

Skarby Florencji

Stolica Toskanii widziana oczami spacerowicza

We Florencji można spędzić połowę wakacji i wciąż odczuwać niedosyt. Przecież to renesansowa perełka Medyceuszy, miasto Dantego, tu tworzyli Leonardo da Vinci i Michał Anioł, tu nauczał Savonarola i politykował Machiavelli. Jeśli jednak nie mamy za dużo czasu, możemy łatwo pogubić się w grubych jak podręczniki do historii przewodnikach. Jeśli chcemy poznać Florencję w jeden dzień, udajmy się na długi spacer po mieście.

Pierwszym zabytkiem, jaki - chcąc nie chcąc - ukaże się naszym oczom przy wkraczaniu do zabytkowej części miasta, będą niezwykle plastyczne mury miejskie. A to dopiero początek. Trudno wyobrazić sobie zwiedzanie Florencji bez przekroczenia jednego z licznych mostów nad rzeką Arno. Najbardziej godną polecenia jest najstarsza przeprawa w mieście - Most Złotników. Swoją nazwę zawdzięcza kramom złotników i jubilerów, którzy zaczęli tam pracować w czasach odrodzenia. Nad sklepikami unosi się niezwykły korytarz łączący bezpośrednio dwa pałace po obu stronach rzeki.

Na wszystkich pocztówkach z miasta znajdziemy Katedrę Matki Boskiej Kwietnej. Bez wątpienia jest to jedna z najpiękniejszych świątyń w całych Włoszech. Jej budowa zajęła ponad 600 lat. Monumentalny budynek jest ozdobiony niczym pisanka. Kolorowe marmury przyciągają wzrok i ożywiają kolosalną katedrę. Niezwykłe wrażenie robi też kopuła Brunelleschiego – majstersztyk ówczesnej inżynierii. Warto wejść na Dzwonnicę Giotta, skąd rozpościera się przepiękny widok na całą okolicę. Tuż obok świątyni stoi Baptysterium Jana Chrzciciela. Do środka wejdziemy m. in. wierną repliką Drzwi Raju. Michał Anioł nazwał tak dwuskrzydłowe wejście ozdobione pozłacanymi płaskorzeźbami.

Prędzej czy później na pewno zawędrujemy na Piazza della Signoria. Na plac w samym centrum miasta zobaczymy fontannę Neptuna, „Dawida” – kopię słynnego posągu Michała Anioła, Herkulesa i Kakusa oraz pomnik Kosmy I, protoplasty rodu Medyceuszy, władców Florencji i bankierów papiestwa. Tuż przy wypełnionym zawsze turystami placu znajduje się Pałac Vecchio, pełniący niegdyś rolę ratusza. Budynek poznamy dzięki charakterystycznej architekturze i unikalnej wieży z tarasami.

Z pewnością wart zobaczenia jest dom Dantego i znajdujące się na jego frontalnej ścianie popiersie wielkiego literata. Choć jest to obiekt stosunkowo skromny w porównaniu z innymi zabytkami (przez co łatwo go przeoczyć), to jednak w takich niepozornych miejscach naznaczonych słynnymi ludźmi najlepiej czuje się ponadczasową aurę historii.

Warty odwiedzin jest też Plac Republiki. Zobaczymy tam łuk z XIX wieku wzorowany na renesansowej architekturze i kawiarnie słynne z goszczenia światowej sławy literatów. Na koniec udajmy się na pobliski Mercato Nuovo i dotknijmy ryjka pomnikowego dzika. Przynosi to ponoć szczęście w finansach, choć ja jak dotąd niestety nie zauważyłem większej różnicy. Może dzik miał po prostu zły dzień.
 
  • Miedziany dzik - Dzik miejski. Nie trzeba zmykać na drzewo. Miedziany dzik - Dzik miejski. Nie trzeba zmykać na drzewo. (Vitus)
  • Brama miejska - Tu rozpoczyna się podróż w przeszłość Brama miejska - Tu rozpoczyna się podróż w przeszłość (Vitus)
  • Pałac Pitti - Największy kompleks muzealny we Florencji Pałac Pitti - Największy kompleks muzealny we Florencji (Vitus)
  • Palazzo del Bargello - Siedziba trybuna ludowego. Palazzo del Bargello - Siedziba trybuna ludowego. (Vitus)
  • Katedra Matki Boskiej Kwietnej - Imponujący, środkowy portal Katedra Matki Boskiej Kwietnej - Imponujący, środkowy portal (Vitus)
  • David - Kopia słynnej rzeźby Michała Anioła David - Kopia słynnej rzeźby Michała Anioła (Vitus)
  • Kosma I Medyceusz - Pierwszy znaczący przedstawiciel rodu Medyceuszów i władca Florencji. Kosma I Medyceusz - Pierwszy znaczący przedstawiciel rodu Medyceuszów i władca Florencji. (Vitus)
  • Dom Dantego - Popiersie wielkiego poety Dom Dantego - Popiersie wielkiego poety (Vitus)
Ostatnio komentowane na stronie:
07/01/2014 Agata

Azulejos

Sztuka z ceramicznych płytek
10 komentarzy, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
28/02/2014 Atavus

Palermo

na skrzyżowaniu cywilizacji
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pioter
16/10/2011 Agata

Spacer brzegiem Tagu

Bélem
4 komentarze, ostatni z 21/09/2015 od pinot
08/12/2012 Agata

Zakochać się w Piranie

3 komentarze, ostatni z 13/04/2015 od pinot
Notatki o podobnych miejscach: