
159 osób
Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
Fontanny w Rzymie,
czyli woda na każde zawołanie.
Woda w tym mieście to może być motyw co najmniej kilku opowieści. Można opowiadać fascynujące historie o rzymskich akweduktach. Starożytni Rzymianie byli najwybitniejszymi w historii inżynierami w dziedzinie dystrybucji wody, tego dobra kluczowego dla każdego człowieka. Tam dokąd sięgało Cesarstwo Rzymskie lub jego wpływy, czyli w Europie, Azji, Afryce, tam do dzisiaj spotykamy działające akwedukty lub przynajmniej pamiątki po nich. W samym Rzymie zbudowano 350 km akweduktów.
Można opowiadać o jakości wody w rzymskich kranach. Nie ma drugiego wielkiego miasta na świecie, które ma tak dobrą czystą wodę i tak wielkie jej zasoby. Spoza miasta dostarcza ją pięć akweduktów. Najważniejszy - PIESCHERA-CAPORE - pobiera wodę z krystaliczne czystego źródła górskiego znajdującego się na północny-wschód od Rzymu w okolicach miejscowości Rieti i Cittaducale (86 km). Tamtejsze góry wapienne – Monti Reatini – są jak gąbka nasączone wodą.
Można opowiadać o SPA.... starożytni byli wynalazcami tego sposobu rekreakcji. O Termach Karakalla napiszę jednak innym razem.
Dzisiaj dziewięć - może redaktor naczelny nie obrazi się za przekroczenie nakazanej liczby siedem :) - zdjęć rzymskich fontann. Jest ich w Rzymie ponad 2000, od małych kraników po wielkie dzieła sztuki. na fotkach poniżej nie ma tych najsławniejszych, są te które można po prostu spotkać spacerując - jeśli jest się turystą - lub podążając do pracy, do sklepu, do znajomych - jeśli jest się mieszkańcem. Te poniżej pochodzą z dzielnicy Travestere (Zatybrze), z via Appia Antica, z Piazza Navona i Piazza Venezia, z rynku Campo di Fiori. Nieważne która skąd.