
7 osób
Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
Arezzo
stolica Etrusków
Aritim
Dzisiejsze Arrezzo to typowo włoskie miasto, rozciągające się na wzgórzach pod słońcem Toskanii. Jednak nie zawsze należało do Rzymu. Aritim, jak brzmi jego pierwotna nazwa, to stolica starożytnych Etrusków, najpotężniejsze z Dodecapolis - ligi 12 etruskich miast. Jeżeli się przyjrzeć, do dziś widać gdzieniegdzie widać ślady Etrusków - fragmenty murów i nekropolię na Poggio del Sole (Wzgórze Słońca). Dwie najsłynniejsze brązowe rzeźby - „Chimera z Arezzo” (V w . p.n.e. ) i „Minerwa” (IV w. p.n.e.) zostały przeniesione do Florencji.
Piazza Grande w Arezzo
(Wikipeder; http://it.wikipedia.org/wik...)
Wierne miasto
W 311 r. p.n.e. miasto zostało zdobyte przez Rzymian i zamienione na bazę wojskową przy Via Cassia, drodze wiodącej w stronę galijskiej wówczas doliny Padu. Gdy podczas wojny domowej w 87 r. Arezzo stanęło po stronie Mariusa, Sulla zniszczył je i założył tam kolonię dla swoich weteranów - Arretium Fidens, czyli Arretium wierne. Mimo wojen lokalna populacja nie wyginęła i pochodzący z Arretium Gaius Cilnius Maecenas, od którego pochodzi określenie mecenasa, uważał się za potomka Etrusków.
Słynna etruska Chimera z Arezzo, do obejrzenia niestety we Florencji.
(Lucarelli; http://it.wikipedia.org/wik...)
Arretiny
Za panowania Augusta Oktawiana miasto ponownie rozkwitło, nazywane Arretium Vetus, czyli stare, i stało się trzecim co do wielkości miastem Italii. Obok położenia na szlaku handlowym opierało swoją gospodarkę na przemyśle ceramicznym, wytwarzającym charakterystyczną ceramikę kretyńską – w tym poszukiwaną przez zamorskich kupców luksusową ceramikę Terra Sigillata.
Diecezja
Na przełomie III i IV w. w Arretium ustanowiono biskupstwo. Z czasem, biskupi stali się feudalnymi zarządcami miasta, dzięki czemu udało się zachować ich kompletną listę imienną, od starożytności aż po dziś. Czasy Wędrówki Ludów nie oszczędziły miasta, wielokrotnie niszczone przez kolejne fale barbarzyńców, u progu średniowiecza zupełnie zmieniło swój charakter. Rozebrano wielkie gmachy publiczne, używając ich kamieni do budowy fortyfikacji, po rzymskim mieście pozostał jednie amfiteatr.
Znaleziony w Indiach fragment aretyńskiej ceramiki.
(World Imaging; http://en.wikipedia.org/wik...)
Republika
W 1098 r. komuna Arezzo wyrzuciła biskupa i ogłosiła się niepodległym miastem-państwem. Przez cały okres trwania republiki, miasto popierało Ghibbelinów stając wyraźnie w opozycji do popieranych przez Florencję Gwelfów. W 1252 r. założono Uniwersytet zwany Studium.
Pod Florenckim butem
Klęska w bitwie pod Campaldion rozpoczęła okres upadku miasta, który po kilkudziesięciu latach rodowych rządów autorytarnych zakończył się ostatecznie w 1384 r. poddaniem się Florencji. Nie mniej, w tym samym czasie w kościele San Francesco di Arezzo powstały najświetniejsze freski Piera Della Francesci, stanowiące jedną z głównych atrakcji turystycznych. Arezzo nie zdołało już nigdy wybić się na niepodległość, pozostając w rękach Wielkiego Księstwa Toskanii, nawet w Epoce Napoleońskiej, aż do 1860 r., kiedy zostało włączone do jednoczącego się Królestwa Włoch.
Doskonale zachowany średniowieczny Pallazzo Comunale
(Geobia; http://it.wikipedia.org/wik...)
-
(Mircea (CC BY 2.0) http://www.flickr.com/photo...)