
7 osób
Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
Zawód przewodnik górski
jak zostać przewodnikiem górskim
Przewodnik górski to zawód, w dodatku zawód regulowany. Mogą na niego szkolić wyłącznie podmioty do tego uprawnione. Niektóre z nich działają komercyjnie, a niektóre niekomercyjnie. Jeżeli zależy nam na możliwie najtańszym szkoleniu, to najlepszym wyborem będzie organizacja studencka, która zajmuje się szkoleniem przewodników górskich.
Przykładem takich organizacji są wszelkie Studenckie Koła Przewodników - czy to Beskidzkich (w większych miastach - np. Warszawa, Katowice, Rzeszów, Łódź) czy Sudeckich (np. Wrocław). Nazwy mogą się troszkę różnić (np. Studencki Klub Górski w Warszawie).
W takich wypadku koszt szkolenia to jedynie wpisowe. Wyjazdy kursanci sami sobie opłacają, natomiast wykłady są prowadzone przez członków kół przewodnickich lub sympatyków, którzy specjalizują się w danej dziedzinie. Z reguły nie dostają oni wynagrodzenia za swoją pracę, ponieważ jest to ich wkład w rozwój koła.
Kursy zazwyczaj ruszają w październiku i trwają conajmniej rok, choć to zależy oczywiście od konkretnego koła. Informacji o nich należy szukać we wrześniu i w październiku, gdyż wraz z rozpoczęciem roku akademickiego - ruszają kursy.
materiały reklamowe SKPB w Warszawie
(www.skpb.waw.pl)
Po kursie należy jeszcze zdać egzamin przewodnicki w urzędzie marszałkowskim i dopiero od tego momentu można prowadzić ludzi w górach.