Na odsłuchu
12 osób
Moderatorzy:
    MarcinM

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Zakochać się w nieznajomym z Baklavą

Jedną z moich ulubionych piosenek związanych z Bałkanami jest „El amor kon un estranyo” zespołu Baklava. Piosenka jest nie tylko piękna, ale też w wyjątkowy sposób pokazuje bogactwo i zróżnicowanie tamtejszej kultury.
Piosenka powstała jako kompilacja trzech piosenek funkcjonujących w regionie. Wszystkie one miały tę samą melodię – ale były wykonywane w trzech różnych językach: tureckim, macedońskim i ladino (judeo-kastylijskim). Macedoński zespół Baklava połączył je w jedną piosenkę i tak powstało „El amor kon un estranyo” (Zakochać się w nieznajomym). To, że na podobny pomysł wpadł zespół z Macedonii wydaje się zresztą nieprzypadkowe, biorąc pod uwagę jego skomplikowaną strukturę etniczną – mieszkają tam dziś Macedończycy, Albańczycy, macedońscy muzułmanie, Turcy, Romowie, Wlasi, Serbowie a nawet Polacy (no i czemu niby Francuzi owocową sałatkę nazwali „sałatką macedońską”?).

Same Bałkany chyba zresztą też są trochę jak ta piosenka – ludzie mówią różnymi językami, wyznają różne religie, ale w duszy i tak gra im jedna melodia…