"Dzika" Europa
8 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    pinot WiktorOnoff Ola Agata Atavus AgnesO mzag ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Martenica

po czym poznać wiosnę na Bałkanach

Każdego dnia coraz mocniej czujemy że zbliża się do nas wiosna. W tym roku wyjątkowo czujemy to już od lutego, ale przyjmuje się, że punktem granicznym jest dla nas 22 marca kiedy noc zrównuje się z dniem, a dzieci z przedszkoli ciągną nad okoliczne rzeczki i strumyczki żeby radośnie topić marzannę.

Jednak im bardziej na południe, tym bardziej symboliczna (ale nie kalendarzowa) granica wiosny wypada wcześniej. I tak na Bałkanach, gdzie klimat jest cieplejszy, pierwszych znaków wiosny wypatruje się 1 marca, kiedy to obchodzi się ichniejsze Święto Wiosny. z tej okazji ludzie noszą biało-czerwoną włóczkę, tak zwaną martenicę. Martenicę można dostać w prezencie lub zrobić ja sobie samemu.

(quinn.anya, CC BY-SA 2.0, http://www.flickr.com/photo...)
Czymże jednak byłoby święto wiosny bez mniej lub bardziej subtelnej symboliki płodności. Dlatego czasami z białej i czerwonej włóczki robi się laleczki o imionach Piżo i Penda; pierwsza jest mężczyzną (dominuje kolor biały) a druga kobietą (kolor czerwony w przewadze). Laleczki mają przyspieszyć nadejście wiosny, dlatego chętnie zawiesza się je na drzewkach. Są w pewnym sensie ofiarą dla Marcowej Baby.

( quinn.anya, CC BY-SA 2.0, http://www.flickr.com/photo...)
Nazwa martenica nawiązuje rzecz jasna do nazwy miesiąca, podobnie zresztą jak postać Marcowej Baby. Marcowa Baba jest rozkapryszona, w złym humorze i ogólnie ma muchy w nosie - jej "osobowość" oddaje charakter marcowej poogody która wciaż może nas zaskoczyć nagłym atakiem zimna (tak jak nasze powiedzenie "w marcu jak w garncu").

(kirichkov, CC BY-SA 2.0, http://www.flickr.com/photo...)
Jak długo nosi się martenicę? Opinie są różne. Jedni noszą ją do końca marca, inni do chwili gdy zobaczą "pierwszy ślad wiosny" - np. kwitnące kwiaty.

Ostatnio komentowane na stronie:
14/11/2010 MG

Wodospady Krka

Plitwice w gorszym wydaniu.
3 komentarze, ostatni z 06/11/2018 od Jacko
02/09/2014 ruda

Gjipe

najpiękniejsza plaża w Albanii
3 komentarze, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
19/08/2014 ruda

Ksamil

1 komentarz z 26/05/2017 od orciobiq