"Dzika" Europa
8 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    pinot WiktorOnoff Ola Agata Atavus AgnesO mzag ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

02/05/11 od nat
W temacie: Macedonia

Nad brzegiem Vardaru

czyli w kilku zdaniach o Skopje

Macedonia jest krajem malutkim, wielkości województwa lubelskiego, nie dziwi więc, że Skopje również jest niepozorne.
Potężna za to historia stoi za tym miastem. Ludzie pojawili się tam już w V w p.n.e. Przez wieki ciągle zmieniało właścicieli, przechodziło z rąk do rąk. Przetrwało powódź i trzęsienie ziemi, w wyniku którego większa część miasta zamieniła się w gruz. A dzięki polskiemu architektowi, który czuwał nad jego rekonstrukcją (to były lata 60 ubiegłego wieku) zyskało swój  swojski, socjalistyczny wygląd.

Skopje jest przedzielona na dwie części rzeką Vardar. Pierwsza, ta bardziej „miejska” i rozwinięta, to przede wszystkim: Plac Macedonia od którego rozchodzą się ulice z kawiarniami, butikami, restauracjami, pomnik Matki Teresy (tak, tak urodziła się w Skopje!), pyszne burki i… chaos, chaos, chaos!
Wydaje się, jakby Macedończycy nie mieli spójnego planu na wygląd swojej stolicy. Tu pomnik jakiejś panienki z pieskiem, tam żaby, smutny brzeg Vardaru z szarymi budkami i wysokie budynki z pasażami handlowymi obok.

Wszystko się zmienia jednak gdy przekroczy się Kamiennym Mostem rzekę. Tam zaczyna się turecka część miasta i tam też jest muzułmańska starówka zwana Carsiją. To wąskie, brukowane uliczki pełne przeróżnych kramów, sklepików, kawiarenek. Wystające minarety zabytkowych meczetów to starówkowe tło. A jest ich tam mnóstwo! Jaskrawe kolory tureckich sukien zza wystawy biją po oczach, orientalne zapachy towarzyszą odwiedzającym po wszystkich zakamarkach.
A gdy kończy się Carsija zaczyna się wielki bazar, gdzie można znaleźć wszystko i zgubić siebie. Natomiast po wędrówkach odpocząć warto w twierdzy Kale, która teraz pełni funkcję parku, a z której rozciąga się widok na większa część Skopje.
  • (nat)
  • (nat)
Ostatnio komentowane na stronie:
14/11/2010 MG

Wodospady Krka

Plitwice w gorszym wydaniu.
3 komentarze, ostatni z 06/11/2018 od Jacko
02/09/2014 ruda

Gjipe

najpiękniejsza plaża w Albanii
3 komentarze, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
19/08/2014 ruda

Ksamil

1 komentarz z 26/05/2017 od orciobiq