Święta i tradycje
8 osób
Moderatorzy:
    Agata Ola
Autorzy strony:
    Agata Ola
Subskrybenci:
    Chris888 bt Ola SKIP Agata Antisaina AgnesO ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

12/02/14 od Ola
W temacie: ZIMA

Dzień świętego Tryfona

alternatywa dla Walentynek?

Nie lubisz Walentynek? Nic nie szkodzi. Zamiast tego możesz uczcić dzień św. Tryfona zwanego na Bałkanach pieszczotliwie między innymi "pijakiem"/"pijanicą". W kalendarzu juliańskim święto przypada 1 lutego - czyli wedlug stosowanego na co dzień kalendarza gregoriańskiego 14 lutego.

Św. Tryfon Św. Tryfon (Autor nieznany [Public domain], http://commons.wikimedia.or...)

Przydomek "pijak" wziął się prawdopodobnie od tego, że modlą się do niego ogrodnicy i sadownicy - a w szczególności właściciele winnic. W dniu jego święta pierwszy raz podcina się winorośl i polewa ją winem. Obchodom święta towarzyszą biesiady, spotkania, wzajemne wizyty i oczywiście muzyka. Tego dnia np. w Macedonii święci się też w cerkwiach tak zwaną "trifunową wodę" której można użyć na wypadek choroby winorośli. W miastach święto jest zaś przede wszystkim okazją do zabawy - młodzi bawią się chętnie na imprezach zwanych "trifunkami" (na których rzecz jasna głównym trunkiem musi być wino).

(Arria Belli, CC BY-SA 2.0, http://www.flickr.com/photo...)
Jednak współcześnie również i na Bałkany przenika tradycja Walentynek, a wraz z nią zwyczaj obdarowywania się drobnymi upominkami przez zakochanych - mimo to czasem "uzupełnianych" ze względu na pamięć o święcie Tryfona butelką wina.

Co ciekawe - sami święci Tryfon i Walenty mają zaskakująco dużo punktów stycznych. Obydwaj żyli w III wieku (przynajmniej jeśli mówimy o św. Walentym, biskupie z Terni - bo wśród świętych przynajmniej 16 nosi to imię); obydwaj zginęli od ścięcia mieczem, obydwu proszono o wstawiennictwo w przypadku chorób nerwowych oraz epilepsji (uważanej niegdyś za opętanie przez diabła). Ciekawe skąd się wzięła ta zbieżność...

Ostatnio komentowane na stronie:
07/03/2014 AgnesO

Dzień kobiet, dzień goździka

3 komentarze, ostatni z 08/03/2015 od pinot
31/10/2013 Ola

Święto Zmarłych po meksykańsku

4 komentarze, ostatni z 31/10/2014 od pinot