Karnawał na świecie
Karnawał w języku staropolskim określano jako zapusty. Jest to okres od Święta Trzech Króli, które przypada na 6 stycznia, aż do Wielkiego Postu rozpoczynajacego się w Środę Popielcową.
Karnawał jest potocznie rozumiany jako okres przed Wielkim Postem i oznacza zimowy czas zabawy, tańca i kolorowych maskarad. Natomiast etymlogii słowa karnawał należy szukać w języku włoskim - carne vale, oznaczało nic innego, jak pożegnanie mięsa (w polskim - mięsopust). Podobno karnawał tak mocno związany jest z tańcem, dzięki jego dawnym obchodom, które polegały na podskokach. Im większy był skok - tym gleba miała być płodniejsza i miało wyrosnąć z niej więcej zboża.
Dziś raczej nikt nie zastanawia się nad tym skąd wziął się karnawał. Dla większości ludzi jest to po prostu radosny czas zabaw i przebieranek. Karnawał w Polsce traktuje się właściwie jak bardziej huczną i odświętną imprezę. Organizowane są eventy w centrum miast, ale częściej chadza się do klubów i spotyka ze znajomymi. Nie jest to na pewno tak spektakularnie obchodzony czas, jak w innych krajach.
Carnaval 2014 - Rio de Janeiro
(Nicolas de Camaret (CC BY 2.0) https://www.flickr.com/phot... )
Wielu ludzi marzy o tym, aby spędzić chociaż dzień podczas karnawału, w brazylijskim Rio de Janeiro. Jest to największy karnawał na świecie. Pierwszy bal karnawałowy odbył się tam w 1840 roku. Zobaczyć wielką, kolorową paradę, która każdego roku płynie ulicami Rio, to na pewno niezapomniane doświadczenie. Podczas karnawału, wybierane są najlepsze choreografie, stroje i pokazy. A jest z czego wybierać! Szkoły i zespoły taneczne, przygotowują swe układy miesiącami, dla tego jednego występu.
Tak wyglądał karnawał w Rio, w 2013 roku:
Bardzo starą tradycję karnawałową (najstarszą w Europie), posiada Wenecja. Porównuje się go nawet do brazylijskiego karnawału. Jego tradycja sięga XI wieku. Dawniej, miał na celu zjednanie i wyrównanie na ten czas, różnic między warstwami społecznymi. Podczas karnawału prezentują się teatry weneckie. Organizowana jest także wystawa pięknych masek weneckich, która gromadzi tysiące ludzi. Największa tradycja weneckiego karnawału to Lot Anioła. Jest to zabawa, do której zachęcane są sławne osobistości. Lot Anioła polega na zjechaniu z dzwonnicy po linie.
Carnaval Venecia
(Robertito1965/http://en.wikipedia.org/wiki/File:Carnaval_Venecia_14feb2009.jpg)
Co prawda karnawał dopiero co się zaczął, ale warto już teraz przypomnieć, jak będą bawić się ludzie w różnych zakątkach świata. Jak widać niektóre kraje, przykładają do karnawału wielką wagę, a święto to, staje się jednym z najważniejszych w roku.
A może Wy macie jakieś wymarzone, wyjątkowe miejsce, w którym chcielibyście się znaleźć podczas karnawału?