Autor maria
subskrybuj autora
(subskrybuje: 1 osoba)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 37 (+116/-0)
Komentarze 15 (+0/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

14/06/12 publiczna
W temacie: Sesja

Jak przeżyć sesję? odcinek 5

Praktyczny przewodnik dla studentów zmuszonych w tydzień opanować morze wiedzy. Część piąta - "sytuacje alarmowe".

Sytuacje Alarmowe
Czyli jak się ratować i co się może potencjalnie stać.

Wiadomo, sesja zawsze będzie za sobą pociągać stres. Czasem mniejszy, ale i tak zawsze jest on obecny. Daleko jednak nam do robotów niestety i czasem najlepsze systemy pracy się załamują. Często wszystkie wielkie postanowienia typu „nie będę zarywać nocy”, „pić tyle kawy” się sypią i doprowadzamy nasz organizm do wykończenia.

Bo przypomnieć sobie cały rok nauki i tysiąc stron podręcznika w kilka dni jest ogromną pracą, nawet jeśli cały rok się uczciwie pracowało. I co wtedy robić?

Ja cisnę dalej… do końca, już nie dbam o szczegóły, na wariata robię wszystko, żeby zdać, bo ta jedna informacja, którą jeszcze upcham w mózgu, czy jeden więcej zrobiony test, może zaważyć na tym, że zdam lub nie zdam... Pozwalam sobie na to, a raczej podejmuję to ryzyko.

Ale trzeba być świadomym jak to się może skończyć
Koszmarny ból głowy, aż po migrenę, wymioty, problemy z równowagą i odwodnienie (dlatego trzeba pić duuużo, naprawdę dużo wody podczas nauki i nie przesadzać z kawą i herbatą, które odwadniają).

Co wtedy zrobić:
1.
Po pierwsze i najważniejsze, dać komuś bliskiemu znać, że źle się dzieje, niech ktoś przyjedzie i będzie blisko, by mógł pomóc w razie czego. Na głowę kompresy (np. mokry ręcznik), położyć się, wywietrzyć pomieszczanie, otworzyć okna, rozluźnić paski i kołnierzyki, by móc swobodnie oddychać. Odpoczywać. Nawadniać się (!!! – bo często z odwodnienia pochodzi większość objawów), choćby małymi łyżkami, potem zjeść coś słodkiego i lekkostrawnego.

2. Można brać leki przeciwbólowe, tak zwane niesteroidowe leki przeciwzapalne. Ale z nimi trzeba uważać, żeby nie wpaść w pułapkę ich ciągłego zażywania. Po pierwsze przyzwyczajamy się do nich i potrzeba coraz większych dawek by zadziałały, po drugie niosą za sobą, jak każde leki, wiele działań ubocznych. Mogą przyczyniać się do niszczenia wątroby (która metabolizuje wszystkie ksenobiotyki, czyli substancje obce pochodzące z zewnątrz), nerek, żołądka. NLPZ-ty, ponadto są głównym czynnikiem przyczyniającym się do choroby wrzodowej w populacji, ze względu na to, jak powszechnie są stosowane. Dlatego uważam, że powinny być stosowane w ostateczności, kiedy nie ma już innej rady.

3.
Jak już będzie łatwiej stać na nogach, to warto po takim epizodzie pójść na spacer i głęboko oddychać a potem pozwolić sobie dłuuuugo spać. Takie ekstremalne sytuacje zdarzają się tylko czasami i najczęściej już po wszystkim, kiedy napięcie przedegzaminacyjne opadnie i dlatego wtedy wychodzi na wierzch całe zmęczenie, często skumulowane podczas całego roku i zakończone sesją. Ale w tym momencie zaczyna się wolne, więc trzeba doprowadzić się do stanu używalności i zacząć wakacje!

  • M. Rupińska M. Rupińska (Miejsce pracy)