Historia Cywilizacji
13 osób
Moderatorzy:
    pioter MarcinSz.
Autorzy strony:
    Agata pinot pioter Atavus Ola MarcinSz. WiktorOnoff

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

10/06/14 od MarcinSz.
W temacie: Kroniki techniki

Pierwsze spodnie na świecie

Po co ludzkość wymyśliła spodnie? Żeby odróżnić mężczyzn od noszących sukienki kobiet? Cóż, chyba raczej nie.. W Chinach odnaleziono właśnie najstarszą parę spodni z dotychczas odkrytych na naszej planecie. Uszyto je około tysięcznego roku p.n.e. Wcześniej palmę pierwszeństwa dzierżyły również spodnie z Chin – powstałe 400 lat później. Na łamach “Quaternary International” archeologowie informują, że ten element ubioru wymyślono specjalnie do jazdy konnej.

Spodni z cmentarza Yanghai nie wykonano z jakiegoś większego kawałka materiału, który trzeba było przykrawać. Na krośnie utkano od razu kawałki z wełny na miarę dla przyszłego odbiorcy. Następnie zszyto je nicią pasującą kolorystycznie do tkaniny. Według uczonych tkaczem i krawcem była najprawdopodobniej ta sama osoba albo dwie osoby razem pracujące. Spodnie mają wąskie nogawki, ale są szerokie w kroku, co zapewniało właścicielowi wygodę podczas konnej jazdy. Znaleziono je w grobie zawierającym również elementy wyposażenia jeździeckiego, m.in. uzdę, wędzidło, pejcz, a także pozostałości końskiego ogona i broń. Pochowany miał około 40 lat i prawdopodobnie był wojownikiem.

Zdaniem naukowców spodnie wymyślono na długo przedtem, zanim powstała para odkryta w Yanghai. Historia tego elementu ubioru wiąże się ściśle z jazdą konną. Konie udomowiono po raz pierwszy w Azji Środkowej pomiędzy 2000 a 1500. rokiem p.n.e. Po opanowaniu umiejętności jazdy na grzbiecie powstała dolna część ubrania, która to ułatwiała. Albo – co jest bardziej prawdopodobne – wymyślono ją w trakcie nabywania umiejętności jazdy. W tym okresie nie znano przecież funkcjonalnych siodeł, jazda na wierzchowcu w tunice czy spódniczce byłaby więc raczej trudna do zniesienia. Może któryś z pierwszych jeźdźców obwiązał sobie po prostu krocze kawałkami materiału, a potem wpadł na myśl, że można by je zszyć na stałe?

W europejskich źródłach pisanych spodnie pojawiły się po raz pierwszy w VI wieku p.n.e., gdy starożytni Grecy zwrócili uwagę na ten element ubioru u wschodnich ludów jeździeckich - Persów, Baktrów, Scytów. Grecy powszechnie wyśmiewali się z tych pantalonów, nazywając je pogardliwie „worami”.

Oglądając wizerunki ludzi sprzed 2000. roku p.n.e., często ma się wrażenie, że mają oni na nogach spodnie. Nie należy się jednak dawać temu zwieść. Weźmy słynnego Ötziego, „człowieka z lodu”, którego świetnie zakonserwowane szczątki znaleziono po roztopieniu się lodowca w Południowym Tyrolu. Ötzi, człowiek żyjący około 3300 roku p.n.e., nosił na biodrach przepaskę, a na nogach rodzaj legginsów ze skóry, które jednak sięgały tylko do górnej części ud. Gdy jednak założył na siebie górną część stroju ze skóry, zasłaniającą dół, wyglądało to, jak gdyby miał na sobie spodnie. Takie wrażenie odnosimy my, ludzie współcześni, gdy patrzymy na jego wizerunki. Spodnie  tak silnie wrosły w naszą rzeczywistość, że uznajemy je za coś naturalnego.

  • Spodnie sprzed 3 tys. lat Spodnie sprzed 3 tys. lat (M.Wagner/Smithsonian)
Ostatnio komentowane na stronie:
24/12/2015 pioter

Barwy gotyku

Iluminacje w Amiens
2 komentarze, ostatni z 04/03/2019 od pioter
18/06/2014 Agata

Wielki smog londyński

1 komentarz z 21/11/2016 od pinot