Aktywne Świętokrzyskie
18 osób
Moderatorzy:
    ruda
Subskrybenci:
    Chris888 IDB mzag ruda DontLookBack jasiek RYZA JoannaJulia koshmarny Maciej Gosienica Joannaa
pokaż więcej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Truskawka bielińska

W świętokrzyskim najbardziej popularne są truskawki bielińskie, które 10 kwietnia 2009 roku zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych. Rzeczywiście, uprawa tego owocu w Gminie Bieliny ma swoją długą tradycję, bo rozpoczęła się w latach 50tych ubiegłego wieku. Obecnie, tryskawskowe pola mają w tym rejonie ponad 700ha, a lokalni producenci zrzeszyli się w Stowarzyszeniu Producentów Truskawka Bielińska. 

Uprawa truskawki w otulinie Świętokrzyskiego Parku Narodowego zapewnia jej przede wszystkim świeże powietrze, które wpływa na niepowtarzalny smak tych czerwonych, soczystych i jędrnych owoców. Ponieważ w okolicach Bielin panuje swoisty mikroklimat, zbiór truskawki rozpoczyna się dwa tygodnie później niż w innych regionach naszego kraju.

W ofercie Bielin znajdziemy następujące odmiany truskawek głównie deserowych: Elianny, Elkaty, Elsanty, Florence, Honeoye, Kimberly, Marmolady, Pandory, Saluty, Senega Senegana (odmiana nadająca się bardziej na przetwory), Vima®Tarda oraz Vima®Zanta.

Na fali popularności bielińskiej truskawki, gmina postanowiła stworzyć Dzień Świętokrzyskiej Truskawki - imprezę, która przyciąga amatorów tego pysznego, polskiego i regionalnego owocu. 

(~MVI~ (warped), CC BY 2.0, https://www.flickr.com/phot...)

Ostatnio komentowane na stronie:
04/04/2014 ruda

Łysa Góra

czyli Święty Krzyż
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pinot
07/04/2014 ruda

Migawki z Ponidzia

1 komentarz z 19/01/2016 od pictori
06/08/2014 mzag

Jedzmy owoce.

Niekoniecznie na przekór.
4 komentarze, ostatni z 11/12/2014 od pinot