AutorWydawca IDB
Iwona D. Bartczak
subskrybuj autora
(subskrybuje: 6 osób)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 84 (+126/-0)
Komentarze 91 (+61/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

Ułani, ułani,

czyli o Tatarach w Polsce

Prawda, że wydaje nam się, że "ułani" to taki symbol polskości? W zasadzie to prawda, ale niecała. Ułanów (lekką jazdę złożoną z dzielnych i po mistrzowsku wyszkolonych młodzieńców, skuteczną w dawnych bitwach) zapożyczyliśmy od Tatarów, tak wiernych sojuszników polskich królów.... przynajmniej przez większą część historii Polski, że aż Jan III Sobieski 350 lat temu przyznał im ziemie i prawa na Podlasiu, gdzie kilka rodzin żyje do dziś. Żyją w otoczeniu prawosławnych mieszkańców wsi. Do katolików w pobliskich miasteczkach także nie mają daleko. Na tej rozmaitości kulturowej korzystają przede wszystkim ci, którzy ze sobą współpracują tworząc ciekawą ofertę dla turystów i dobrobyt dla siebie. Jak to na każdym pograniczu

Kruszyniany Kruszyniany (IDB)

Kamień z taką tablicą stoi przed drewnianym meczetem w Kruszynianach, kilka kilometrów od Krynek, tuż tuż przy granicy z Białorusią.

Meczet w Kruszynianach Meczet w Kruszynianach (IDB)

Tego lata ktoś próbował zniszczyć, a raczej sprofanować świątynię malując na jednej ze ścian zwierzęta, agresywne symbole i napisy. Miejscowi są przekonani, że to nikt z okolicy, bo tam ludzie żyja w zgodzie od pokoleń. Meczet oczyszczono (wyspecjalizowana firma zrobiła to bezpłatnie), ale ślady są widoczne, więc meczet będzie malowany. Ale jak zawsze w środku czeka na gości muzułmanim Gemil Gembicki i porywająco, z humorem opowiada i o historii, i o dniu dzisiejszym Tatarów w Polsce oraz o muzułmańskich obyczajach.

Meczet w Kruszynianach Meczet w Kruszynianach (IDB)

Jakieś 500 metrów od meczetu znajduje się świetna restauracja z lokalnymi potrawami. "Tatarską Jurtę" prowadzi rodzina Bogdanowiczów, a gospodyni Dżenneta Bogdanowicz osobiście przygotowuje kultowy pierekaczewnik (rodzaj rolady z ciasta makaronowego zawijanego z mięsem lub warzywami lub innym nadzieniem), po prostu pychota. Cztery lata temu rozkoszował się nią książe Karol z żoną odwiedzają Jurtę.

Drogowskaz do Jurty Tatarskiej w Kruszynianach Drogowskaz do Jurty Tatarskiej w Kruszynianach (IDB)

Restauracja mieści się w pięknym drewnianym budynku, krytym gontem, obok są stajnie. Jak w wielu gospodarstwach na Podlasiu, również tutaj hoduje się konie.

Jurta Tatarska w Kruszynianach Jurta Tatarska w Kruszynianach (IDB)

Restauracja Jurta Tatarska w Kruszynianach Restauracja Jurta Tatarska w Kruszynianach (IDB)

Mieszkałam w takim domu - drewnianym, z gontem - w sąsiedniej Stanicy Kresowej. U czasie upałów - a takie panuja tam przez ostatnie tygodnie - dach nie nagrzewa się tak jak blaszany czy z innych materiałów i w środku panuje przyjemny chłód. No i jaka misterna robota!

Jak ktoś nastawił się, że zobaczy jurtę, to też nie rozczaruje się, bo na terenie gospodarstwa stoi jurta, co prawda mongolska, ale można zorientować się, co to za rodzaj domu.

Jurta mongolska w Kruszynianach Jurta mongolska w Kruszynianach (IDB)

Do Kruszynian wracają Tatarzy rozsiani po Polsce i zagranicą i budują tutaj choć domy letniskowe. Również nie-Tatarzy chętnie się osiedlają. Obecnie w Kruszynianach trudno kupić działkę. Wieś jest zadbana, kolorowa, dużo się w niej dzieje, od rajdów konnych przez koncerty po zawody łucznicze.

Kruszyniany Kruszyniany (IDB)

A jakby ktoś chciał wyruszyć gdzieś dalej, to drogowskaz jest.....

Kruszyniany Kruszyniany (IDB)