Krajobraz wina
6 osób
Moderatorzy:
    pioter

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Montalcino i okolice

Jedno z najładniej położonych miasteczek w Toskanii

Montalcino zbudowano na grzbiecie wysokiego wzgórza wcinającego się w rozległą dolinę. U jego podnóża w średniowieczu przebiegał słynny trakt Via Francigena (Droga Frankońska) prowadzący z Anglii przez Francję i Alpy do Rzymu. Korzystali z niego pielgrzymi udający się do Wiecznego Miasta, ale też kupcy wiozący towary z północy na południe i z powrotem. Z bliskości szlaku miasto potrafiło korzystać. Bogaciło się i rozbudowywało.
 
Widok na Montalcino od strony Val d'Orcia Widok na Montalcino od strony Val d'Orcia (pioter/bywajtu.pl)
 
Mimo że właściwie należało do pobliskiego opactwa Sant'Antimo, przez wiele wieków cieszyło się sporą niezależnością i spokojem. Kres temu położyły walki między cesarstwem i papiestwem, jakie rozgorzały w XIII wieku.  W Toskanii ośrodkiem zwolenników władzy cesarskiej (nazywano ich Gibelinami) była Siena, prymatu papiestwa broniła z kolei Florencja (tzw. Gwelfowie). Montalcino znalazło się w strefie wpływów Sieny. Sieneńczycy zbudowali w Montalcino między innymi charakterystyczną Fortezzę górującą nad miastem. Nawet po klęsce i zdobyciu Sieny przez Florencję w 1555 roku Sieneńczycy bronili się w niej jeszcze przez kilka lat. 
 
Fortezza Fortezza (pioter/bywajtu.pl)
 
Od wschodu do Montalcino wjedziemy krętą drogą prowadzącą przez uprawy zboża, winnice i gaje oliwne. Widoki z drogi są doprawdy niesamowite. Podobnie z samego Montalcino polożonego 600 m n.p.m., jakieś 400 metrów nad doliną. Widać z niego niemały kawałek poludniowej Toskanii, między innymi część Doliny Orcia. Ale nie tylko dla widokow warto tu przyjechać. Miasteczko zachowało stary układ architektoniczny, wiele średniowiecznych i renesansowych budowli oraz dawne mury obronne. Spacer po Montalcino jest podróżą w czasie. Wąskie uliczki, kościoły, place i kamieniczki wygladają zapewne tak jak przed kilkoma wiekami. Wejdźmy na jedną z wież Fotrezzy, skąd chyba najlepiej widać zabudowę miasteczka. Odwiedźmy też muzeum w  byłym klasztorze Sant'Agostino, gdzie znajduje się m.in. kolekcja średniowiecznych rzeźb i obrazów.
 
Panorama Montalcino, z lewej strony Fortezza Panorama Montalcino, z lewej strony Fortezza (pioter/bywajtu.pl)
 
Średniowieczna zabudowa Montalcino.  Średniowieczna zabudowa Montalcino. (pioter/bywajtu.pl)
 

Widok z Montalcino na dolinę Val d'Orcia Widok z Montalcino na dolinę Val d'Orcia (pioter/bywajtu.pl)

Dziś miasto znane jest głównie dzięki winu - słynnemu Brunello di Montalcino. To jedno z najlepszych win włoskich. Aż trudno uwierzyć, że narodzilo się calkiem niedawno, bo pod koniec XIX wieku, kiedy to Ferruccio Biondi Santi wyprodukował tu z winogron Sangiovese ponoć wspaniałe wino. W jego ślady poszli inni, lecz prawdziwy bum nastąpił dopiero w latach 60. XX wieku. Wtedy Brunello zdobyło uznanie na całym świecie. Brunello - długo starzone w beczce - łączy w sobie siłę i harmonię. Nie jest jednak tanie. W Montalcino robi się też skromniejsze, ale również pyszne Rosso di Montalcino - krócej starzone, bardziej owocowe i lżejsze niż Brunello. Butelkę Rosso kupimy już za 1o euro. Np. w jednej z licznych enotek w miasteczku:

Enoteca w Montalcino Enoteca w Montalcino (pioter/bywajtu.pl)

Uprawy wina, z którego robi się Rosso i Montalcino, zanajdują się głównie na południe od Montalcino.

Malowniczo połozona siedziba Castello Banfi - potentata wśród producentów win z Montalcino Malowniczo połozona siedziba Castello Banfi - potentata wśród producentów win z Montalcino (pioter/bywajtu.pl)

(pioter/bywajtu.pl)

Może widoki nie są tu tak spektakularne jak po wschodniej stronie miasteczka, lecz nie mniej malownicze. W tej części regionu zwiedźmy przede wszystkim oddalony kilka kilometrów od Montalcino klasztor Sant'Antimo, do którego niegdyś miasteczko należało:

Opactwo Sant'Antimo Opactwo Sant'Antimo (pioter/bywajtu.pl)

 

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Notatki o podobnych miejscach: