AutorWydawca IDB
Iwona D. Bartczak
subskrybuj autora
(subskrybuje: 6 osób)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 84 (+126/-0)
Komentarze 91 (+61/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

Kraków inaczej

a nawet z oznakami szaleństwa.

Zdawałoby się, że w tradycyjnym i konserwatywnym Krakowie nie ma miejsca ani na innowacyjność, ani na szaleństwo. A tymczasem oznak jednego i drugiego można się tam dzisiaj dopatrzeć. Zdjęcia zostały zrobione w sobotę i niedzielę (7-8.06.14) podczas Zjazdu Kooperatyw zorganizowanego przez Wawelską Kooperatywę Spożywczą w Forum Przestrzenie. Już sam fakt, że w Krakowie uaktywniły się podmioty gospodarki społecznej zasługuje na uwagę, choć najważniejsze występienia były w wykonaniu ludzi z Warszawy, np. Edwina Bendyka, Joanny Erbel czy Dawida Sokołowskiego. Była to bardzo ważna rozmowa o dobru wspólnym, o współpracy, o kapitale społecznym, o potrzebie walut lokalnych wyceniających lokalne dobra i pracę społeczną. Przybyli też rolnicy współpracujący z Wawelską Kooperatywą, częstowali pysznościami.

Zjazd Kooperatyw w Krakowie, Forum Przestrzenie Zjazd Kooperatyw w Krakowie, Forum Przestrzenie (IDB)

Joanna Erbel, miejska aktywistka z Warszawy i Edwin Bendyk, dziennikarz przygotowują się do wystąpienia na Zjeździe Kooperatyw w Krakowie. Joanna Erbel, miejska aktywistka z Warszawy i Edwin Bendyk, dziennikarz przygotowują się do wystąpienia na Zjeździe Kooperatyw w Krakowie. (IDB)

 A Forum Przestrzenie to dawny hotel Forum nad Wisłą, kiedyś największy, najbardziej elegancki i nowoczesny hotel w Krakowie, dzisiaj nieczynny, całkowicie zdegradowany budynek, wynajmujacy parter na konferencje. Rewelacyjna miejscówka z niesamowitą panoramą, a w ogóle nie ma szczęścia do gospodarza/właściela, który sensownie by go zagospodarował. Poniżej widoczek (na kościół na Skałce) z balonu, który sąsiaduje z byłym hotelem, a z hotelu był jeszcze lepszy.

Kościół na Skałce. Kraków Kościół na Skałce. Kraków (IDB)

Ale po sąsiedzku jest też element optymistyczny: budujące się centrum konferencyjne. Kraków nie miał takiego obiektu, teraz będzie miał naprawdę imponujący. To dobra wiadomość. Zdjęcie też z balonu :)

Centrum Konferencyjne w Krakowie (w budowie) Centrum Konferencyjne w Krakowie (w budowie) (IDB)

Wracając z okolic Forum na Rynek można w Krakowie skorzystać z bardzo różnych środków komunikacji, jak widać niżej :)

Srodki transportu w Krakowie Srodki transportu w Krakowie (IDB)

A potem zanurzyć się w tradycyjne krakowskie klimaty:

Kraków Kraków (IDB)

A na koniec uśmiechnąć na widok szczęśliwego człowieka na krakowskim Kazimierzu: i w realu, i na obrazku, i - myślę - wśród duchów unoszących się nad tą dzielnicą.

Krakowski Kazimierz Krakowski Kazimierz (IDB)