Kraków
4 osoby
Moderatorzy:
    Agata Mateusz

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Ojców

Malownicze ruiny z widokiem na Dolinę Prądnika

Ojcowski Park Narodowy, rzut kamieniem od Krakowa, to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Polsce. Dumne, wapienne skały, zamkowe orle gniazda… Już trasa spod zamku w Pieskowej Skale do Skały, gdzie wznosi się Ojców, jest przepiękna. Sam zamek, a raczej ruiny, to dobre miejsce wypadowe na okoliczne mało wymagające szlaki.

Brama wjazdowa Brama wjazdowa (M.Cieszewski, https://www.flickr.com/phot... CC-BY-ND-2.0)

Zamek powstał za czasów Kazimierza Wielkiego, w ramach jego działań fortyfikacyjnych. Niekiedy słyszy się, że już wcześniej istniał tu gród – jednak prace archeologiczne tego nie potwierdziły. Ojców był ważnym ogniwem w obronnym szlaku orlich gniazd, położenie na stromej skarpie i 1,5-metrowej grubości mury umacniały jego pozycję.  Król upamiętnił tułaczkę swojego ojca, Władysława Łokietka, nazywając nowy gród „Ociec u Skały”. Słynna Grota Łokietka jest zresztą niedaleko, piechotą nieco ponad 3 kilometry. Kronikarze podawali różne wersje zamkowej nazwy, do dzisiaj przetrwała jako Ojców.

Gród zmieniał właścicieli i aż do XIX wieku jako tako funkcjonował – rząd rosyjski sprzedał wtedy Ojców Konstantemu Wolickiemu. Zamkowe mury groziły zawaleniem, więc zostały rozebrane. Konstanty skrzętnie wykorzystał uzyskany materiał budowlany na dwa hotele znajdujące się niedaleko wzgórza zamkowego. Z grodu uchowała się tylko brama wjazdowa, ośmioboczna wieża i bardzo skromne mury obronne. To wszystko, co można dzisiaj zwiedzać. Co ciekawe, istniał plan odbudowania całego kompleksu zamkowego. W latach 40. XIX wieku wykonał go Franciszek Maria Lacia, zamek miał mieć wyraźny rys neogotycki. Do żadnych prac jednak nie doszło, kolejny właściciel zasypał fosę, rozebrał most i obniżył wieżę o sześć metrów. Odnowiono też imponującą bramę wjazdową. Na początku XX wieku Czartoryscy zadbali o konserwację i zabezpieczenie baszty.

Ojców i jego genialne położenie na wapiennej skarpie Ojców i jego genialne położenie na wapiennej skarpie (Mateusz J.)

Współcześnie Ojców znajduje się pod opieką Ojcowskiego Parku Narodowego i jest jedną z jego największych atrakcji. Niektórzy mogą być zawiedzeni, bo nie ma co się spodziewać imponującej ruiny w stylu Tenczyna czy Ogrodzieńca. Są resztki murów obronnych i części mieszkalnych, piękna brama wjazdowa (na piętrze niewielkie muzeum przedstawiające historię zamku) i wieża. Poza tym duży, pusty trawiasty plac. Nieco biednie, choć niewątpliwie malowniczo. Główną rolę gra i tak świetny widok na Dolinę Prądnika.

Wstęp na ruiny jest płatny, bilet normalny 3 zł, ulgowy 2 zł (listopad 2014). Pod zamkiem znajduje się dość drogi parking (10 zł za cały dzień), warto zostawić samochód wcześniej bądź dostać się tu w inny sposób. Polecam na jesieni, zimą i na wiosnę – w pozostałe pory roku tłum turystów nie pozwala docenić uroków tego miejsca.