Kraków
4 osoby
Moderatorzy:
    Agata Mateusz

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

04/11/14 od Mateusz
W temacie: Dzieje się w Krakowie

Zamek Królewski na Wawelu

W listopadzie zwiedzamy bezpłatnie

Gdy pytasz mnie czym Ojczyzna jest odpowiem:

czyś chociaż raz chodził po rynku w Krakowie,

czyś widział Wawel, komnaty, krużganki,

miejsca gdzie przeszłość dodaje Ci sił

– śpiewał w utworze „Ojczyzna” wielki miłośnik Krakowa, Marek Grechuta. Jeżeli jeszcze ktokolwiek nie miał okazji odwiedzić i zobaczyć powyższych miejsc, tak ważnych dla Polski, w listopadzie nadarza się idealna sposobność.

Pełnia księżyca nad Wawelem, widok z mostu Dębnickiego Pełnia księżyca nad Wawelem, widok z mostu Dębnickiego (M. Jabłoński)

W 2012 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski zaproponował, by listopad został miesiącem darmowego dostępu do dawnych siedzib królewskich. Do akcji przystąpiły cztery obiekty: Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Łazienki Królewskie w Warszawie i Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. W ciągu dwóch edycji wszystkie obiekty odwiedziło niemal pół miliona zwiedzających. Przoduje zdecydowanie Wawel z ponad 200 tysiącami ciekawskich!

Co zobaczymy w tym roku na Wawelu? Oprócz reprezentacyjnych Komnat Królewskich, Skarbca Koronnego i Zbrojowni przygotowano trzy wystawy dodatkowe: „Wawel Zaginiony”, „Dama z gronostajem” oraz „Dwa pokolenia. Sztuka legionowa z kolekcji Jerzego Mycielskiego”, jednak ostatnia została wyłączona ze zwiedzania z powodów konserwatorskich.

Przed przyjściem warto zapoznać się z informacjami oficjalnej strony Zamku Królewskiego na Wawelu [http://wawel.krakow.pl/pl/op/55/Listopad-2014---wolny-wstep]. A zasady zwiedzania są zawiłe. Po pierwsze, obowiązuje limit zwiedzających. Ponadto przed zwiedzaniem należy pobrać z kasy bilet do bezpłatnego zwiedzania (uwaga: kasa przy bramie Herbowej nieczynna), przy czym jedna osoba może pobrać maksymalnie 5 biletów. Ostatnie osoby wejdą na wystawy o 15:00. W niedzielę możliwe jest jedynie zwiedzanie indywidualne, ale Skarbiec Koronny i Zbrojownia będą nieczynne.

Szkic rozmieszczenia budynków na Wawelu Szkic rozmieszczenia budynków na Wawelu (http://pl.wikipedia.org/wik...)

Godziny otwarcia wystaw (godziny otwarcia kasy):

Wtorek-sobota, godz. 9:30 – 16:00 (9:00 – 14:45)

Niedziela, godz. 10:00 – 16:00 (9:30 – 14:45)

W poniedziałki tradycyjnie muzeum jest zamknięte. Tak samo 11 listopada.

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):