W szafie
2 osoby
Moderatorzy:
    AgnesO Antisaina

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Coco Chanel

od dzianinowych kostiumów do kultowych perfum

Pierwsza znacząca rewolucja w świecie mody, przypada na lata dwudzieste, ubiegłego wieku. Nigdy wcześniej, kobiece ubrania nie były tak wygodne, komfortowe i proste, a przez to także szykowne. Wszystko to, za sprawą francuskiej projektanki mody - Coco Chanel.

Gabrielle Chanel en marini Gabrielle Chanel en marini (http://commons.wikimedia.or...)

Gabrielle Bonheur Chanel pochodziła z niewielkiej miejscowości Saumur. Jako młoda dziewczyna, dorabiała śpiewając (co nie wychodziło jej najlepiej) i tańcząc w kawiarenkach. Występowała wtedy pod pseudonimem Coco. Jej modowe początki sięgają 1913 roku, kiedy to otworzyła w Paryżu swój pierwszy sklep z kapeluszami. Kilka lat później, zajęła się także projektowaniem ubrań. Były to damskie projekty o sportowym fasonie. Kolejne pomysły, w tym projekty dżersejowych ubrań, przyniosły Coco tak duże uznanie, że w 1919 roku, postanowiła otworzyć własny dom mody Chanel. Realizując swoje oryginalne pomysły, Coco Chanel zdobyła serca kobiet, które miały dość sztywnych i niewygodnych kreacji, z jakimi do tej pory były związane. Propozycje Chanel, były szyte z miękkich tkanin, m.in. z dzianiny i pozbawione niepotrzebnych ozdóbek. Był to klasyczny, skormny styl, który przestał kojarzyć się z niższymi klasami społecznymi. Do tego jakość tworzonych kostiumów była z najwyższej półki. Projekty Chanel, stały się ikoną francuskiego haute couture, którego mianem określa się luksusowe krawiectwo i wysokiej jakości ubrania szyte na miarę.

Chanel jersey casual wear Chanel jersey casual wear (http://en.wikipedia.org/wik...)

Działalność Coco Chanel utrudniały od czasu, do czasu obie wojny, jednak nawet to, nie przeszkodziło jej w odniesieniu spektakularnej kariery. Zaprojektowane przez nią stroje, na zawsze wkradły się do damskich szaf. To, co kobiety mogą zawdzięczać Coco, to plisowane i krótkie spódnice, stroje z komfortowego dżerseju i tweedu, żakiety, małe torebki, spodnie, buty z okrągłym noskiem i oczywiście sukienkę małą czarną. Mała czarna to dziś ikoniczny element damskiego ubioru, który wprowadziła do mody Chanel, a stała się kultowa dzięki Audrey Hepburn w Śniadaniu u Tiffany'ego. Coco przyczyniła się także do popularności krótkiej fryzury. Podobno od kiedy projektantka pojawiła się na premierze teatralnej z krótko przycietymi włosami, zaraz po tym, zaczęły masowo otwierać się salony fryzjerskie dla kobiet.

Chanel No5 parfum Chanel No5 parfum (arz/http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:CHANEL_No5_parfum.jpg)

Największe wpływy finansowe przyniosło Chanel wyprodukowanie perfum Chanel No. 5. Zapach jest już dziś kultowy i uważany za symbol kobiecej elegancji.

Channel headquarters bordercropped Channel headquarters bordercropped (Eric Pouhier/http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Channel_headquarters_bordercropped.jpg)

Dom mody Chanel od 1983 roku prowadzony jest przez słynnego projektanta Karla Lagerfelda. Do dziś gwiazdy ekranu uwielbiają pokazywać się w kultowych kreacjach Chanel, a do najbardziej popularnych i charakterystycznych elementów garderoby, jakie często obserwujemy nie tylko na czerwonym dywanie, są małe, pikowane torebki i proste, czarno-białe żakiety bez kołnierzyka.

Ostatnio komentowane na stronie:
07/07/2014 Ola

Moda miejska, moda uliczna

2 komentarze, ostatni z 11/07/2014 od Ola
03/07/2014 AgnesO

Historia zabójczej szminki

9 komentarzy, ostatni z 04/07/2014 od tysia
19/05/2014 AgnesO

Minimalizm w modzie

1 komentarz z 30/06/2014 od Ola
29/06/2014 AgnesO

Czy blogerki modowe kreują trendy?

5 komentarzy, ostatni z 30/06/2014 od Ola
09/06/2014 AgnesO

Fenomen Vogue'a

2 komentarze, ostatni z 09/06/2014 od Ola