W szafie
2 osoby
Moderatorzy:
    AgnesO Antisaina

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

07/07/14 od Ola

Moda miejska, moda uliczna

Do notatki Czy blogerki modowe kreują trendy?.

Ostatnio rozgorzała ostra dyskusja odnośnie tego czy blogerki modowe wyznaczają czy nie wyznaczają trendy w modzie. Bardzo trudno jednoznacznie odpowiedzieć na ten temat, a swoje trzy grosze dorzuciłam już w komentarzach do tematu.

Dziś jednak chciałabym poruszyć inny temat - obserwatorów mody ulicznej. Fotografowie mody ulicznej to świetny barometr tego co jest modne. Zamiast koncentrować się na sobie i na tym jak wyglądają - tak jak robią to w dużej mierze blogerki/szafiarki - fotograf mody ulicznej musi przyglądać się otaczającym go ludziom, temu jak się ubierają, jak kreują siebie. Jednoczesnie musi to jakoś weryfikować w odniesieniu do bieżących trendów i własnych odczuć estetycznych. 

( fervent-adepte-de-la-mode, CC BY 2.0, https://www.flickr.com/phot...)
I to właśnie podoba mi się w tego rodzaju blogach; w przeciwieństwie do szafiarek  - które niejednokrotnie są bardziej przebrane niż ubrane - pokazują prawdziwych ludzi, noszących prawdziwe ubrania - z mniejszą lub większą fantazją. Bliżej im przez to rzeczywistości, za co właśnie ich cenię.

Blogi o modzie miejskiej nie są jednak tak jednorodne, jak można by się spodziewać. Są blog o modzie damskiej, męskiej, mieszane. Blogi międzynarodowe tak samo jak blogi krajowe (wszystko zależy od indywidualnych możliwości). Są blogi koncentrujące się na modelkach (np. Altamira), ale i takie które pokazują zupełnie zwyczajnych ludzi.

Absolutna czołówka fotografów mody miejskiej to The Sartorialist i Street Peeper; obydwa o statusie międzynarodowym. Azja ma swoje Style Arena - które paradoksalnie robi fotki tylko w Tokio. Z kolei Europę mocno reprezntują miasta skandynawskie - Sztokholm (Carolinesmode) i Helsiknki (Hel Looks). Swoja droga te dwa bliskie geograficznie przykłady pokazują jak bardzo mogą się od siebie różnić takie projekty. Z kolei niektóre blogi dotyczące mody miejskiej balansują swoim artystycznym zacięciem na granicy bloga o modzie miejskiej i fotografii ulicznej. Świetnym przykładem jest tu le21eme.

A nasze polskie podwórko? Na chwilę obecną mamy przede wszystkim Street Fashion in Cracow i wrocławski Wro Street Fashion.

Ostatnio komentowane na stronie:
07/07/2014 Ola

Moda miejska, moda uliczna

2 komentarze, ostatni z 11/07/2014 od Ola
03/07/2014 AgnesO

Historia zabójczej szminki

9 komentarzy, ostatni z 04/07/2014 od tysia
19/05/2014 AgnesO

Minimalizm w modzie

1 komentarz z 30/06/2014 od Ola
29/06/2014 AgnesO

Czy blogerki modowe kreują trendy?

5 komentarzy, ostatni z 30/06/2014 od Ola
09/06/2014 AgnesO

Fenomen Vogue'a

2 komentarze, ostatni z 09/06/2014 od Ola