Miejskie opowieści
7 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Marzena Ola SKIP

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

26/06/11 od tupek
W temacie: ...i ze świata

Metalowa żyrafa - tak określają ją złośliwi

Co to jest? Stoi w Paryżu, 7000 ton stali, ponad 300 metrów wysokości (z anteną 324), 300 robotników pracujących przy budowie, od początku istnienia odwiedzona przez miliony turystów.

Te informacje bez trudu nasuwają na myśl Wieżę Eiffla – najbardziej rozpoznawany symbol stolicy Francji.

Budynek powstał z okazji Wystawy Światowej zorganizowanej w Paryżu w 1889 roku. Od momentu rozpoczęcia budowy (1887) konstrukcja na trwałe wpisała się w krajobraz miasta. Do 1930 roku była ona najwyższa  na świecie. Po Wieży Eiffla nastał czas na Chrysler Building w USA. Nie długo cieszył się mianem najwyższego, bo zaledwie po kilku miesiącach to określenie przysługiwało Empire State Building.

Wszystkie dane o konstruktorach, historii powstania czy danych statystycznych na temat Wieży Eiffla można łatwo odnaleźć w internecie oraz w przewodnikach turystycznych. Równie bezproblemowo można kupić pamiątkę z Paryża związaną z tym właśnie miejscem. Na wszystkich stoiskach i we wszystkich sklepikach jest wiele rzeczy wykorzystujących ten charakterystyczny motyw. Amatorzy alkoholu znajdą kieliszki, otwieracze czy kufle do piwa. Z akcesoriów kuchennych bardzo popularne są kubki oraz podkładki, a także kucharskie fartuchy. Na półkach nie brakuje również zeszytów, długopisów, ołówków, kalendarzy, koszulek, czapek czy figurek w kształcie budowli. Powszechnie spotykanymi pamiątkami są parasole, apaszki, torby, plakaty. Nie wspomnę już o rzeczy tak oczywistej jak pocztówki. Oczywiste jest, że Wieża Eiffla na tych wszystkich gadżetach prezentuje się imponująco. Szczególnie na artystycznych zdjęciach. W rzeczywistości jednak nie zrobiła na mnie tak pozytywnego wrażenia.

Wieża Eiffla widoczna jest z wielu miejsc Paryża. W moim odczuciu ta wyłaniająca się zza budynków metalowa konstrukcja tylko psuje krajobraz, ale to oczywiście kwestia gustu:)

Chcąc wjechać na górę trzeba było najpierw stanąć w gigantycznej kolejce. Być może ten długi okres czekania oraz padający deszcz zniechęciły mnie na samym początku. Oczywiście z "deszczowym niezbędnikiem" spieszyli sprzedawcy parasolek, którzy krążyli wśród turystów. Na szczęście miałam ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, co pozwoliło zaoszczędzić mi kilka euro:) Prócz parasolek w ogromnych ilościach sprzedawano breloczki i figurki Wieży Eiffla. Warto jednak było sprawdzić kilka punktów, aby stwierdzić, że ich ceny są mocno zróżnicowane. Do tego stopnia, że trudno było mi uwierzyć w aż taką rozbieżność.

Sam widok z Wieży Eiffla jest niesamowity. Paryż widać jak na dłoni. Sądzę, że jeszcze piękniej wygląda to nocą. Niestety podziwiałam stolicę Francji   w dzień, w dodatku trochę deszczowy (ale jakiej pogody można spodziewać się w październiku;)). Mam jednak nadzieję, że kiedyś uda mi się jeszcze powrócić tam nocą. Tym razem, aby skrócić czas oczekiwania, kupię wcześniej bilet przez internet!:) (www.tour-eiffel.com/)  • Widok na Paryż z Wieży Eiffla Widok na Paryż z Wieży Eiffla
  • Na drugim planie wierzchołek Wieży Eiffla Na drugim planie wierzchołek Wieży Eiffla
Ostatnio komentowane na stronie:
13/07/2014 ruda

Hallstatt

miasteczko z puzzli
3 komentarze, ostatni z 17/12/2014 od pinot