W szafie
2 osoby
Moderatorzy:
    AgnesO Antisaina

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

03/07/14 od AgnesO

Historia zabójczej szminki

Mimo, że dziś podstawowym kosmetykiem do makijażu jest raczej tusz do rzęs to za symbol makijażu uważa się szminkę. Klasycznie oczywiście czerwoną. To zapewne dlatego, że makijaż ust został wynaleziony już w starożytności. Kobiety bardzo kombinowały z różnymi specyfikami, co było wręcz niebezpieczne.

W czasach starożytnych, kobiety barwiły usta specjalną mieszaniną zawierającą jodynę i brom co poważnie szkodziło ich zdrowiu. Podobno sama Kleopatra malowała usta barwnikiem powstałym ze zmiażdżonych żuków, z których uzyskiwano czerwony barwnik - kwas koszenilowy (karminowy). Pomimo negatywnych skutków jakie niosły za sobą składniki szminek, była ona wciąż popularna.

(Gentlemen Prefer Blondes trailer/ http://commons.wikimedia.or...)

W XVI wieku, na dworach królewskich panowała wśród kobiet moda na porcelanową cerę i szkarłatne usta. Jednak jak to zwykle bywało, na tak oryginalny wygląd mogły pozwolić sobie jedynie kobiety z królewskich rodzin. Kobiety niższych klas, które malowały w ten sposób usta, były uważane za niegodne. Szminka była też często powodem społecznych zakazów. W XVIII wieku wprowadzono w Anglii zakaz malowania ust przed ślubem, gdyż dama z umalowanymi ustami mogła kusić mężczyzn. Kuszenie natomiast przypisywano czarownicom.

(Jen/ http://en.wikipedia.org/wik...)

Współcześnie, pierwszą szminkę wymyślono pod koniec XIX wieku. Zawierała łój jelenia, olej rycynowy i wosk pszczeli. Taki specyfik trzymano w małych pojemniczkach i nakładano pędzelkiem. Natomiast już około lat 20-tych ubiegłego wieku, szminka zdobyła nowe, metalowe wysuwane opakowanie, jakie znamy dziś.

Wpływ na spopularyzowanie czerwonych ust miał oczywiście przemysł filmowy, a największy "boom" szminka przeżyła w latach 60-tych, między innymi dzięki Marilyn Monroe. Noszenie czerwonej szminki, było niemal jak dzisiejsze noszenie dżinsów. Nastoletnie dziewczyny prowadziły wojny ze swoimi matkami, które zabraniały im malować usta na czerwono. Jednak skończyło się tak, jak z wieloma w tamtych czasach zakazami - dziś czerwona szminka to klasyka makijażu i mimo, że ostatnio na topie jest naturalny makijaż, to czerwona szminka ma i raczej będzie miała się dobrze.

Ostatnio komentowane na stronie:
07/07/2014 Ola

Moda miejska, moda uliczna

2 komentarze, ostatni z 11/07/2014 od Ola
03/07/2014 AgnesO

Historia zabójczej szminki

9 komentarzy, ostatni z 04/07/2014 od tysia
19/05/2014 AgnesO

Minimalizm w modzie

1 komentarz z 30/06/2014 od Ola
29/06/2014 AgnesO

Czy blogerki modowe kreują trendy?

5 komentarzy, ostatni z 30/06/2014 od Ola
09/06/2014 AgnesO

Fenomen Vogue'a

2 komentarze, ostatni z 09/06/2014 od Ola