Wszystkie | Notatki
Francja - drogowskazy
Opactwo w Fontenay zostało założone przez św. Bernarda z Clairvaux w 1118. Obecnie jest to jeden z najstarszych a równocześnie najlepiej zachowany zespół zabudowań klasztoru cysterskiego w Europie.
Arles znane jest przede wszystkim z doskonale zachowanego starożytnego amfiteatru. W tym mieście tworzył Vincent van Gogh.
Awinion nazywany jest francuskim ogrodem. To kwintesencja Prowansji. Zdaniem wielu osób jest to jedno z najbardziej urokliwych miejsc na świecie.
Miasto zabytków i wina. Wino we Francji można pić wszędzie, ale chyba najlepiej smakuje w Beaune, winnej stolicy Burgundii.
Miasto z bogatą historią i pięknymi zabytkami.
Średniowieczne miasto Carcassonne w Langwedocji jest jedną z największych atrakcji południowej Francji.
Chablis – małe miasteczko i gmina we Francji, w regionie Burgundia, w którym żyje około 2700 mieszkańców położone jest pomiędzy Paryżem i Dijon, w północnej części regionu winiarskiego Burgundii. Od nazwy miasteczka pochodzi również nazwa wina – Chablis – jednego z najbardziej znanych białych win.
Chamonix-Mont-Blanc (bo tak brzmi pełna nazwa miejscowości) to małe, turystyczne miasteczko we Francji. Ze względu na położenie jest chętnie odwiedzane przez wielbicieli letnich i zimowych sportów górskich. W 1924 roku w Chamonix odbyły się pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie.
Region administracyjny położony w północnej Francji. Jego nazwa wywodzi się od historycznej krainy Szampanii i gór Ardenów.
Dziś Châteauneuf-du-Pape to kilka domów i mnóstwo piwniczek z doskonałymi winami. Chateauneuf du Pape jest znane na świecie dzięki produkcji wina z 13 odmian winorośli. Ciepły klimat tej części regionu kształtuje styl rodzącego się tu wina. Wpływ na jego odmienność mają tutejsze warunki glebowe. Chodzi tu głównie o "galets", kamienne...
Miasto położone w regionie Burgundia jest ważnym ośrodkiem turystycznym – głównie ze względu na mieszczące się tam słynne opactwo benedyktynów.
Jest to słynny ośrodek produkcji koniaku. Nazwa „Cognac” zastrzeżona jest wyłącznie dla alkoholi produkowanych na obszarze wokół miasta Cognac.
Urocze miasto u stóp Wogezów.
Miejscowość i gmina we Francji, w regionie Burgundia, w departamencie Côte-d'Or.
Ta francuska miejscowość, mieszcząca się w przepięknym regionie Prowansja-Alpy-Lazuruwe Wybrzeże, jest centrum przemysłu perfumeryjnego i światową stolicą produkcji naturalnych aromatów. Znajdziemy tu najstarsze i najsłynniejsze wytwórnie perfum.
Grenoble jest jednym z największych francuskich centrów naukowych. Słynie też ze świetnych warunków do uprawiania sportów zimowych.
Miasto w zachodniej Francji, w regionie Poitou-Charentes, w departamencie Charente-Maritime, nad Zatoką Biskajską. Jest portem morskim i ośrodkiem turystycznym.
Jest to najbardziej kosmopolityczne miasto we Francji, usytuowane w rejonie Prowansja-Alpy-Wybrzeże Lazurowe. Marseille jest niezwykle barwnym miastem przyciągającym co roku mnóstwo turystów. Piękne widoki roztaczające się dookoła, niezwykłe zabytki i bogaty program kulturalny – sprawiają, że jest to bardzo ciekawe miejsce do odpoczynku.
W czasach panowania na tych terenach Cesarstwa Rzymskiego miasto stało się jednym z głównych ośrodków Galii, bogacącym się na eksporcie wina. Powstał tu duży amfiteatr, akwedukt oraz fortyfikacje.
Miasto we wschodniej Francji, nad rzeką Meurthe (dopływ Mozeli) i Kanałem Marna-Ren.
Miejscowość i gmina we Francji w departamencie Côte-d'Or. Piękne krajobrazy, wspaniałe wino i jedzenie.
Stolica Francji. Miasto sztuki i artystów pełne zabytków i ciekawych miejsc.
Miejscowość i gmina we Francji w departamencie Côte-d'Or.
Stolica Szampanii.
Riquewihr jest średniowiecznym miasteczkiem, usytuowanym w samym sercu alzackich winnic. Riquewihr zaliczane jest do jednych z najpiękniejszych miasteczek we Francji.
W 1665 roku w Rochefort otwarto jedną z głównych baz francuskiej floty. W latach powstał "Corderie Royale", na ten czas najdłuższy budynek w Europie. Arsenał w Rochefort podupadł i w 1926 został oficjalnie zamknięty. W 1944 roku budynek został spalony przez wojska okupacyjne. Dziś jego odrestaurowane budynki są atrakcją turystyczną.
Niezwykle malowniczy kurort na Riwierze Francuskiej. Miasto posiada bogatą historię. W XV wieku było twierdzą wojskową, a do początków XX wieku wioską rybacką. Po wojnie miasto stało się słynnym nadmorskim kurortem chętnie odwiedzanym przez turystów.
Średniowieczne miasteczko umiejscowione na wzgórzu i znane głównie z produkcji wina i koziego sera. Wspaniałe miejsce dla miłośników degustacji win.
Stolica Alzacji i jedno z niewielu miast, którego centrum zostało w całości wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.
Malownicze miasteczko położone u stóp słynnej winnicy Rangen.
Francja - notatki i wydarzenia
Poranek w Côte de Nuits
Burgundia! Wreszcie Burgundia! Na widok pierwszych winnic poczułem radość. Byłem tuż za Dijon. Po kilku kilometrach krajobraz niewiele się zmienił, po prawej stronie pas upraw szeroki na kilkaset metrów i co jakiś czas niewielkie miejscowości, które niczym się nie wyróżniały. Podobnie po następnych kilkunastu. Dopiero Nuits-Saint-Georges ze swoimi odnowionymi kamienicami... czytaj dalej
Alzackie kolory jesieni
O Alzacji jako regionie winiarskim pisałem wcześniej w notatce Na alzackim szlaku wina. Tym razem tylko kilka zdjęć i parę słów.   Tamtego październikowego dnia pogoda dopisywała. W słonecznym świetle błyszczały wieże i dachy średniowiecznych miasteczek, jaśniały zielenie i brązy winnic. Było już po winobraniu, a na wielu plantacjach również po... czytaj dalej
Barwy gotyku
Iluminacje w Amiens
O gotyku pisał Zbigniew Herbert, że "został upokorzony i pomniejszony jak żaden chyba z wielkich stylów historii sztuki". I rzeczywiście, już w czasach renesansu, w ferworze walki o powrót do estetycznych wzorców starożytnych, dziełom sztuki średniowiecznej, zwłaszcza tym ze schyłku epoki, odmówiono wszelkiej wartości. To wtedy włoscy humaniści określili ją... czytaj dalej
Na alzackim szlaku wina
Krajobraz Alzacji kształtują ukwiecone miasteczka, średniowieczne zamki i kościoły oraz morze winnic falujące na wzgórzach.
Oparta od zachodu o pasmo Wogezów, a od wschodu granicząca na Renie z niemiecką Badenią - od wieków była regionem, w którym krzyżowały się wpływy różnych kultur. Dominował tu od czasów średniowiecza żywioł niemiecki, dopiero po pokoju westfalskim w 1648 roku Alzacja została przyłączona do Królestwa Francji, ale nawet wtedy pozostawała... czytaj dalej
Król Stanisław i jego Nancy
Dwukrotnie wybierany na króla Polski. Pierwszy raz w 1704 roku właściwie jako anty-król wobec panującego Augusta Mocnego, drugi raz po śmierci Sasa w 1733 roku, tym razem w zgodzie z wszelkimi procedurami i przy ogromnym poparciu szlachty - Stanisław Leszczyński, bodaj jedna z najciekawszych postaci XVIII wieku.  Portret Stanisława Leszczyńskiego z... czytaj dalej
Cap Corse, Korsyka
Samotne Wieże
Cap Corse na Korsyce to miejsce gdzie czas jakby się zatrzymał. Przylejone do gór miasta i wieże strzegące wybrzeża przed piratami świadczą o dawnej potędze i bogatej historii tego miejsca. No pięknie po prostu :-)
Vosne Romanée
Punkt odniesienia
Winnica Romanée Conti/Bourgogne/Pinot Noir pioter/bywajtu.pl Winnica Romanée Conti/Bourgogne/Pinot Noir (pioter/bywajtu.pl) Winnica Romanée-Conti. Skromna, nie rzucająca się w oczy parcela z kamiennym krzyżem, jakich wiele w Burgundii. Nie jest duża, raptem niecałe dwa hektary. Obejrzymy ją prawdopodobnie w towarzystwie Japończyków lub Amerykanów. Ci... czytaj dalej
Śniadanie po francusku: croque monsieur i croque madame
Chyba nie znajdzie się nic we francuskiej piekarni, czego bym nie mogła zjeść z przyjemnością. Croissanty, bagietki, quiche, makaroniki, pain aux raisins, czyli ciastka z rodzynkami... Francuskie przekąski są moimi ulubionymi. Tak samo uwielbiam francuskie śniadania. Symbolem francuskich śniadań, są oprócz croissantów, croque monsieur i croque madame - chrupiący pan i... czytaj dalej
Francuski éclair
AgnesO 08/07/2014 Francja
czyli ciastko jak błyskawica
We francuskiej cukierni, podobnie jak makaroników, nie może zabraknąć ciastek éclair. Podłużne ciasteczka kuszą zapachem i błyszczącą polewą, czasem w różnych kolorach. Skąd się wzięły? Mówi się, że ich twórcą jest niejaki Antoine Carême, który to zasłynął jako pierwszy twórca haute cuisine, o czym pisałam przy okazji tekstu na temat... czytaj dalej
Pojedynek łuku z kuszą
W wielu regionach Europy łuk i kusza były używane jednocześnie przez wiele stuleci, głównie w średniowieczu. Dlaczego po prostu nie określono, która z tych broni strzeleckich jest lepsza, i nie wybrano jej, porzucając tę drugą, mniej skuteczną? Rekonstruktorzy broni odtwarzają współcześnie średniowieczne łuki i kusze i wypróbowują je, badając osiągi... czytaj dalej
Sztuczne zęby sprzed stuleci i tysiącleci
MarcinSz. 03/06/2014 Francja
W miejscowości Le Chene archeolodzy badali pozostałości celtyckich pochówków z III wieku p.n.e.  - Odnaleźliśmy jeden z najstarszych w Europie sztucznych zębów – poinformował Guillaume Seguin z francuskiej firmy Archeosphere, która prowadziła wykopaliska. W pozostałościach z epoki żelaza odkryto w 2009 r. m.in. kiepsko zachowany szkielet kobiety w wieku... czytaj dalej
Flammkuchen, czyli tarta flambée
Skoro ostatnio byliśmy przy quiche i daniach francuskich, pójdźmy dziś dalej i poznajmy typowe dla Alzacji danie - tarte flambée. Kuchnia alzacka zawdzięcza swoją wyjątkowość niemiecko-francuskim wpływom. Dlatego dania tego regionu są połączeniem francuskiego wysublimowania i smaku oraz wielkości dań, którą pozostawili Niemcy. lulu cooks/https://www.flickr.com/photos/luluandphilippe... czytaj dalej
We francuskiej piekarni
AgnesO 17/05/2014 Francja
Kuchnia francuska jest dość zróżnicowana i jak każda, ma w sobie kilka wizytówkowych dań. Jednym z nich jest quiche lorraine. Nie sposób go nie zauważyć, gdyż we Francji znajdziemy quiche na każdm kroku - w sklepie spożywczym czy w piekarni. Po długich włóczęgach w Paryżu, zawsze uwielbiam przystanki w spotkanej akurat... czytaj dalej
Demograficzna rywalizacja Francja-Niemcy
MarcinSz. 08/05/2014 Francja
W 1800 roku Francja posiadała największą populację w Europie Zachodniej - 27 milionów ludzi. Na całym kontynencie ludniejsze były tylko Rosja i Austro-Węgry. Napoleon Bonaparte dysponował wielką bazą mięsa armatniego, które wykorzystywał w swoich podbojach. Już jednak niedługo po zakończeniu okresu napoleońskiego francuskie wskaźniki płodności zaczęły spadać i populacja przestała rosnąć... czytaj dalej
1914 r: śmiercionośna broń, kiepski transport
MarcinSz. 03/05/2014 Francja
W 1905 roku przeciwnicy Rosji w Europie – Niemcy i Austro-Węgrzy – uznali, że nadszedł stosowny moment na opracowanie planu wojny prewencyjnej przeciw imperium carów. Niemieccy planiści wojskowi uznawali za pewnik, że dysponująca ogromnymi zasobami Rosja prędzej czy później stanie się mocarstwem nie do pokonania. Ich umysły opanowała idee fixe: musimy pobić... czytaj dalej
Cuchnący cmentarny biznes w dawnym Paryżu
Mieszkańcy paryskiej dzielnicy Les Halles zaczeli się skarżyć w XVIII wieku na dokuczliwy odór z cmentarza Les Innocents. Powodem były stosowane tam od dawna praktyki pogrzebowe. Na cmentarzu, należącym do kościoła św. Germana z Auxerrois, już w XIV wieku chowano zmarłych w wielkich zbiorowych mogiłach. Wykopywano ogromny dół na około... czytaj dalej
Labirynt
Ola 21/04/2014 Francja
osobliwości gotyckiego zdobnictwa
Dziś chciałabym podzielić się z Wami kolejną ciekawostką - tym razem z dziedziny architektury - mam tu na myśli labirynty. Labirynty kojarzymy przede wszystkim z ciągnącymi się w nieskończoność korytarzami. Ewentualnie może być to labirynt zrobiony w żywopłocie w jakimś parku robionym na modłę francuską (czyli precyzyjnie zaplanowanym - w przeciwieństwie do parku... czytaj dalej
Francuskie crepes czy amerykańskie pancakes?
AgnesO 11/03/2014 Francja
Jest tu ktoś, kto nie lubi naleśników? Wątpię. To banalnie proste danie można przyrządzić na tysiąc sposobów - na słodko lub na słono. Zawsze znajdzie się wersja, która dogodzi każdemu. Podobno naleśniki jedzono już w starożytnej Grecji i wówczas nosiły nazwę tagenites. Były robione z mąki pszennej, oliwy, miodu i mleka... czytaj dalej
Słodki crème brûlée
AgnesO 05/03/2014 Francja
Nigdy nie zapomnę kiedy pierwszy raz zobaczyłam crème brûlée. Było to podczas oglądania Amelii, kiedy w jednej ze scen bohaterka rozbija łyżeczką kruchą warstwę karmelu. Na pewno każdy pamięta tę scenę. Od tamtej pory wiedziałam, że jest to najlepszy deser na świecie, mimo że jeszcze przez jakiś czas nie miałam... czytaj dalej
Klasyka z Ronchamp
dzieło Le Corbusiera
O Le Corbusierze, jego teorii, jego pojmowaniu architektury można mówić wiele. Na pewno skuszę się na to, by przybliżyć Wam bliżej jego postać. Tym razem jednak chciałabym skupić się na jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł francuskiego architekta, które należy jednocześnie do największych dzieł architektury XX wieku - Kaplicę Notre Dame du... czytaj dalej