Święta i tradycje
8 osób
Moderatorzy:
    Agata Ola
Autorzy strony:
    Agata Ola
Subskrybenci:
    Chris888 bt Ola SKIP Agata Antisaina AgnesO ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Święto Przemienienia Pańskiego

i jego niezwykłe obchody na Kurpiach

Święto Przemienienia Pańskiego upamietnia zdarzenie, w trakcie którego Jezus Chrystus na górze Tabor przemienił się na oczach swych uczniów (Piotra, Jakuba i Jana) i objawił im w pełni swej chwały. Towarzyszyli mu przy tym Mojżesz i Eliasz.

Święto to w Kościele Katolickim obchodzone jest 6 sierpnia.

(Rafael Santi)

Warto tu wspomnieć o zwyczaju praktykowanym z okazji tego święta na Kurpiach (w Myszyńcu, Kadzidle czy Prostynii). Otóż 6 sierpnia mieszkańcy wsi udawali się do kościoła niosąc z sobą ofiary z wosku (tzw. osiary). Były to długie, grube świece, ale również ulepione z wosku zwierzątka, w tym... ule, co jest wyjatkowo rzadką formą ofiary, ale na Kurpiach, zajmujących się w dużej mierze bartnictwem było to chyba bardziej naturalne. To ważna informacja, gdyż ogółnie przyjmuje się że ofiary z wosku byly składane głównie przez biedniejsze warstwy, których nie było stać na ofiary z bardziej szlachetnych materiałów jak złoto, srebro czy nawet żelazo.

Ofiary były składane w kościele w ofierze i towarzyszyły im modlitwy. Ci którzy przynieśli zwierzątka oddawali w opiekę boską swoje bydło. Z kolei ule przynosili bartnicy, również troszcząc się w ten sposób o swoją "latającą" trzódkę.

Zdarzały się też inne formy - woskowe wota w kształcie części ciała które niedomagały (ręce, nogi a nawet szczęki) czy wota w kształcie dzieci w powijakach (za chore dzieci lub w przypadku bezpłodności).

Ostatnio komentowane na stronie:
07/03/2014 AgnesO

Dzień kobiet, dzień goździka

3 komentarze, ostatni z 08/03/2015 od pinot
31/10/2013 Ola

Święto Zmarłych po meksykańsku

4 komentarze, ostatni z 31/10/2014 od pinot