Święta i tradycje
8 osób
Moderatorzy:
    Agata Ola
Autorzy strony:
    Agata Ola
Subskrybenci:
    Chris888 bt Ola SKIP Agata Antisaina AgnesO ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

23/07/14 od Ola
W temacie: LATO

Dzień św. Rocha

Popularność różnych świętych uzależniona jest od wielu czynników. Szczególnie ważne są tu patronat, skutezność w czynieniu cudów oraz oczywiście narodowość.

Popularnośc świętych jest też zmienna w czasie. Patronaty niektórych świętych mniej lub bardziej zazębiają się, zapotrzebowanie na ich "opiekę" również jest zróźnicowane - zmieniają się czasy i zmieniają się potrzeby.

Tak stało się też ze św. Rochem, który obok św. Sebastiana był kiedyś jednym z bardziej popularnych świętych - gdyż bronił od zarazy. Na szczęście ma tez kilka innych patronatów, więc ślad po nim nie zaginął. Obchody ku jego czci odbywaja się 16 sierpnia.

Św. Roch urodził się w Montpellier. Po śmierci rodziców sprzedał cały majątek, rozdał go ubogim i ruszył do Rzymu, gdzie spędził trzy lata (jego pobytowi w Rzymie miały twarzyszyć liczne uzdrowienia). W drodze powrotnej do Francji sam jednak zaraził się dżumą; ukrył się w lesie by nie zarażać innych osób, tam jednak znalazł go pies (?) który miał mu ponoć przynosić jedzenie by nie umarł z głodu (nawiasem mówiąc atrybutem św. Rocha jest właśnie pies). Cóż, historie świętych często pełne są niezwykłych sytuacji.

(Enfo, CC-BY-SA-3.0-es, http://commons.wikimedia.or...)
Szybko wyniesiono go na ołtarze. Pamięć o Wielkiej Zarazie musiała być jeszcze bardzo silna, gdyż jego imieniem nazywano nie tylko kościoły ale nawet całe miasteczka.

Ostatnio komentowane na stronie:
07/03/2014 AgnesO

Dzień kobiet, dzień goździka

3 komentarze, ostatni z 08/03/2015 od pinot
31/10/2013 Ola

Święto Zmarłych po meksykańsku

4 komentarze, ostatni z 31/10/2014 od pinot