Święta i tradycje
8 osób
Moderatorzy:
    Agata Ola
Autorzy strony:
    Agata Ola
Subskrybenci:
    Chris888 bt Ola SKIP Agata Antisaina AgnesO ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

26/06/11 od nat
W temacie: LATO

Ryga w przeddzień nocy świętojańskiej

czyli jak Łotysze świętują Ligo

Jest taki kraj, w którym dniem najbardziej wyczekiwanym w roku nie jest Boże Narodzenie czy Wielkanoc. Jest nim za to 23 czerwca. Dzień, w którym Łotysze świętują pogańskie państwowe święto - Ligo.
Całego mnóstwa obrzędów, rytuałów i przesądów związanych z tym świętem zliczyć się nie da. A każdy z nich ma zapewnić szczęście, pomyślność, miłość, urodzaj.
To co najbardziej charakterystyczne można zauważyć gołym okiem spacerując po mieście.

W przeddzień Ligo cała Ryga tonie w kwiatach. Stare miasto, zwłaszcza plac Dome zapchany jest straganami na których sprzedawane są bukiety polnych kwiatów, przeróżne wianki i dębowe wieńce. Można zaopatrzyć się w tradycyjne sery z kminkiem, które są niezbędną częścią obchodów Ligo, ale także w rękodzieło, miody, syropy.
Na scenie ustawionej na placu zespoły prezentują tradycyjne łotewskie tańce a na ulicach widać mnóstwo osób ubranych w tradycyjne, regionalne stroje.
Młodzi ludzie z plecakami targają hektolitry piwa, w autobusach kobiety w wiankach wiozą reklamówki przepełnione trawami i kwiatami. Drzwi domów przystrojone są gałązkami brzozowymi, samochody dębowymi liśćmi, kierowcy trolejbusów jeżdżą w dębowych koronach. Mieszkania ozdabiane są tradycyjnymi, pogańskimi znakami, np. rzeźbionymi w drewnie. Absolutne szaleństwo!

Samego 23-go czerwca Ryga pustoszeje. Łotysze wyruszają na wieś. Bawią się całą noc przy ognisku i nie kładą spać. Tańczą, śpiewają obrzędowe pieśni. Kto zaśnie tej nocy, prześpi cały przyszły rok, a następnego ranka razem z nowym dniem zaczyna się nowe święto – Jani.

  • (nat)
Ostatnio komentowane na stronie:
07/03/2014 AgnesO

Dzień kobiet, dzień goździka

3 komentarze, ostatni z 08/03/2015 od pinot
31/10/2013 Ola

Święto Zmarłych po meksykańsku

4 komentarze, ostatni z 31/10/2014 od pinot
Notatki o podobnych miejscach: