Przestrzeń, forma, idea
5 osób
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

Assos

jako przykład dobrego wykorzystania terenu

Miasto Assos, jak i znajdująca się tam Agora to przykład naprawdę świetnie przemyślanego wykorzystania terenu. Assos umiejscowione na wyniosłym zboczu, z pięknymi widokami na morze. Najwyżej usytuowany teren zajął oczywiście Akropol.

(Joanna Cudziło)

Agora i znajdujące się tam budynki pochodzą zapewne z czasów hellenistycznych. Uważa się, że są jednym z piękniejszych zespółów tego okresu. Na rzucie poniżej widoczne są modne w tym okresie stoy ażurowe, świątynia archaiczna, która leży prawie na osi głównej i kilka budynków użyteczności publicznej. 

(Joanna Cudziło)

Zwróćcie uwagę na nie do końca równoległe ustawienie względem siebie stoy północnej oraz południowej. Rozychylają się delikatnie w stronę świątyni. Jest to związane z podporządkowaniem się do terenu, ale dzięki temu uzyskujemy bardzo dobry zabieg, który sprzyja odbiorowi świątyni i wpływa na jej monumentalność. To dobry przykład "monumentalizowania budynku" dzięki otaczającej architekturze i odpowiedniemu umieszczeniu świątyni na placu. To rozchylenie i skierowanie się ku świątyni pomaga również podkreślić jej ważność w zespole architektonicznym.

Podłużne budynki mają również różne ilości kondygnacji (jedną północna, południowa dwie) co spowodowane jest spadkiem terenu i próbą przystosowania się do niego. Schematyczny przekrój pokaże Wam jak bardzo budynki i plac przystosowane są do krajobrazu.

(Joanna Cudziło)

Patrząc na plan możemy powiedzieć, że jest on swodobny, choć, jak widać, wszystkie elementy dobrze ze sobą współgrają i tworzą spójną kompozycję. Oznacza to, że lekkość i swobodne podejście nie musi być przeciwieństwem uporządkowania i harmonii architektury.

(Joanna Cudziło)

Dzisiejsze Assos i ruiny po Akropolu możemy zobaczyć w Turcji. Tu widok na teatr, zaznaczony na pierwszym rysunku:

(Gregorof/http://en.wikipedia.org/wiki/File:Theatre@Assos(Turkey),_April_%2709.JPG)

Poniżej ruiny świątyni Ateny:

(Gregorof/ http://en.wikipedia.org/wik...)