Przestrzeń, forma, idea
5 osób
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

Architektura wokół nas

Warto wzbudzić w sobie chęć poszukiwania i obserwacji. Z architekturą jest tak, że możemy mijać jakiś obiekt wielokrotnie, a jego wyjątkowość dostrzec dopiero po jakimś czasie, gdy wreszcie dobrze mu się przyjrzymy. Może to być dom jednorodzinny, zabudowa wielorodzinna, szkoła, stary sklep... możliwości jest wiele, wystarczy trochę chęci, aby znaleźć taki obiekt blisko Ciebie.

W poszukiwaniu właśnie ciekawej architektury - bliskiej, lokalnej natrafiłam na dom jednorodzinny, który intrygował mnie już wcześniej. Nie potrafiłam jednak stwierdzić, czy jego ciekawą, niepospolitą formę powinnam uznać za plus, czy minus.

dom jednorodzinny w Zalesiu Dolnym dom jednorodzinny w Zalesiu Dolnym (Joanna Cudziło)

Trochę schowany za zielenią, o prostych, geometrycznych formach, rysujących się kątach prostych, żadnych dachów dwu czy  czterospadzistych... Niecodzienny widok wokół dość starej, tradycyjnej zabudowy jednorodzinnej. Na pierwszy rzut oka może przypominać trochę bunkier.

(Joanna Cudziło)

Może nie widać tego aż tak dobrze na tym zdjęciu, ale elewacja wschodnia posiada wiele niepowtarzających się w osi okien. Nie są one ułożone standardowo, mają różne wielkości, i są one jakby rozstrzelone po elewacji. Jest to zapewne zabieg, który ma stworzyć ciekawą elewację, o nie powtarzalnym wyglądzie (dosłownie i w przenośni). Warto również zwrócić uwagę, że duża liczba otworów okiennych znajduje się od strony wschodniej tak, aby użytkownicy domu mogli czerpać jak najwięcej światła o poranku. Zwróćcie uwagę przy oglądaniu realizacji z ciepłych krajów, że tam domy budowane są tak, aby od światła się trochę zasłonić.

(Joanna Cudziło)

Przyglądając się rozwiązaniom architektonicznym trzeba pamiętać o zwracaniu uwagi na detale. Właściciele domu postawili na stworzenie wejścia przekrytego roślinnością. Daje to często naprawdę dobry efekt, szczególnie tam, gdzie pozwalamy naturze na trochę swobody, nie przycinamy od linijki trawy, by wszystko było aż za równo, bo takie rozwiązanie potrafi wtedy stracić urok...

(Joanna Cudziło)

Diabeł tkwi w szczegółach... i często oprócz ogólnej idei najważniejsze jest wykończenie, które może sprawić, że dom będzie albo kiczowaty, albo z klasą. Tu bierzemy pod lupę wykończenie wejśca. Zwróćcie uwagę na dobór materiałów i na zastosowane mocowania.

Ale, żeby nie było tak kolorowo, zrobiłam zdjęcie elementu, który do mnie nie przemawia. Być może jest w tym jakiś głębszy sens, którego jeszcze nie pojmuję, ale nie podoba mi się ten element. Oczywiście można doszukiwać się chęci podkreślenia linii okna, natomiast takie wprowadzenie innego materiału w tym miejscu wcale do mnie nie przemawia i moim zdaniem nie nadaje dynamiki tym zabiegiem.

(Joanna Cudziło)

Chodzi mi tu o ten materiał nad oknem, zwróćcie uwagę, że jest inny - różni się trochę fakturą, kolorem i widoczna jest linia oddzielająca. To chyba jedyny większy mankament tego domu w moich oczach.

(Joanna Cudziło)

Ogólnie dom oceniam na plus. Im dłużej mu się przyglądałam, tym więcej plusów dostrzegałam. Z racji na otoczenie zieleni ciężko było mi zrobić zjęcie wnętrza, choć tyle, ile udało mi się zobaczyć, to wygląda naprawdę bardzo przyjemnie. Ciekawa jestem jak przemawia do Was taki rodzaj domu;)