
5 osób
Ustawienia strony:
Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: przed publikacją
Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: przed publikacją
RSS
RSS
Przestrzeń, forma, idea

Uwielbiam Lizbonę za to, że zawsze gdy do niej wracam odkrywam kolejne ciekawe miejsca, które warto odwiedzić. Chciałabym Wam pokazać Museu Arquelogico do Carmo, w którym niegdyś znajdował się klasztor karmelitów.
Klasztor został wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku.
Wejście do dzisiejszego muzeum.
Kościół uległ niestety zniszczeniu podczas trzęsienia... czytaj dalej
czyli hiszpańska odmiana secesji

Gdy myślę o Barcelonie i twórczości Gaudiego przed oczami mam wiele pięknych obrazków. Nie jest to nic wybitnego z mojej strony, bo to, co i jak tworzył Antonio Gaudi naprawdę zapiera dech w piersiach. Przyglądałam się jego realizacjom bardzo długo. Fantazyjne formy, których podobieństwa ciężko szukać w realizacjach innych architektów... czytaj dalej
wizytówką Porto

Są takie budowle czy obiekty, które od razu kojarzą nam się z jakimś konkretnym miastem czy miejscem. Tak jest też w przypadku Casa da Musica w Porto.
I nic dziwnego! Popatrzcie na tę bryłę, na te kąty, na tę architekturę! Oczywiście jednym może podobać się bardziej innym mniej, ale na... czytaj dalej

Serralves Museum znajdujące się w Porto to miejsce, do którego warto wybrać się przy okazji zwiedzania tego miasta. Muzeum Sztuki Współczesnej zaprojektowane przez bardzo znanego architekta Alvaro Siza Vieira. Bryła budynku bardzo minimalistyczna, świetnie komponuje się z otaczającym ogrodem.
I wnętrze...
Oprócz muzeum warto również przejść się ogrodami. Za tę... czytaj dalej
Oceny +1/-0
na Cais do Sodre
Gdy na dworze ciepło i głupio siedzieć w domu warto znaleźć sobie takie miejsce w przestrzeni publicznej, w którym możemy odpocząć. Gdy ostatni raz byłam w Lizbonie, Plac na Cais był jeszcze w budowie. Dziś zielona przestrzeń cieszy się powodzeniem.
O Cais do Sodre pisałam już dla Was tutaj. Jak... czytaj dalej
Oceny +2/-0

W Porto byłam teraz pierwszy raz. Wiedziałam, że miasto jest piękne, ale po krótkiej, lecz treściwej wycieczce mogę stwierdzić, że Porto naprawdę mnie zaskoczyło. Fakt, że miałam bardzo dobrych przewodników na pewno mi pomógł w pozytywnym odbiorze tego miejsca jak i piękna pogoda, która podobno nie jest już tak dobra... czytaj dalej

Uwielbiam obserwować miasto, architekturę, przestrzeń, której odbiór zmienia się wraz z przyjściem nocy. To jak budynki są podświetlane bardzo wplywa na ich odbiór. Takie też zjawisko udało mi się zaobserowawać ostatniej nocy przy okazji dworca kolejowego zaprojektowanego przez Santiego Calatrave, o którym pisałam dla Was już tutaj.
Na mnie twórczość... czytaj dalej
w detalach architektonicznych
Gdziekolwiek jadę zawsze staram się obserwować jak była i nadal jest kształtowana architektura w danym miejscu. Będąc w Lagos zwróciłam uwagę na motyw owalu, który pojawiał się gdzieś jako motyw lub pomysł na dany obiekt.
Poniżej zdjęcie budynku, gdzie owal pojawił się w oknie. Musicie przyznać, że proporcje i położenie... czytaj dalej

Dziś chciałabym Wam pokazać kolejne piękne miejsce w Hiszpanii. Wokół Madrytu jest sporo interesujących miejsc. Jednym z nich jest monastyr El Escorial.
Do tego miejsca łatwo dostaniemy się kolejką podmiejską (Cercanias) w trochę ponad godzinę (8 euro w dwie strony) . Na miejscu czeka nas jeszcze tylko 15 minutowy spacer ostro... czytaj dalej
Oceny +2/-0

Czytając notatkę o Gmachu liceum im. Kopernika w Bielsku postanowiłam Wam przybliżyć podstawowe problemy z jakimi borykają się architekci projektując szkołę.
Moim zdaniem zawsze warto się zastanowić nad tym co nam realnie przeszkadzało w szkołach, do których chodziliśmy. Jeśli zaczniemy analizować formę, to zwrócimy uwagę, że pewne elementy są powtarzalne... czytaj dalej
Oceny +1/-0

Piękny barokowy Pałac Królewski w Madrycie powinien zobaczyć naprawdę każdy. Składa się z aż 2800 pomieszczeń, co może zdawać się przytłaczające jak na potrzeby jednej rodziny. Ale że jest to rodzina królewska, taka ilość pomieszczeń jest bardziej zrozumiała.
Wejście do Pałacu kosztuje 5 euro. Dlatego z pewnością na tym obiekcie... czytaj dalej

Są takie obiekty, w których próba znalezienia wyjątkowo oryginalnej elewacji bywa ciężka. Gdy na elewacji pojawia nam się wiele powtarzalnych elementów zdeterminowanych funkcją danego budynku (np. okna w hotelu) wówczas zaprojektowanie ciekawej elewacji bywa nielada wyzwaniem. W końcu nie chcielibyśmy oglądać wiely podobnych realizacji, które oryginalnością sięgają Novotelowi przy Rotundzie... czytaj dalej
Bydgoszczy

Budynek, w którym znajduje się siedziba Mbanku w Bydgoszczy zwany też podobno "Nowymi Spichrzami" zwraca naszą uwagę. Nie jestem fanką obłości w architekturze, motywu koła etc., ale ten budynek zmusił mnie do zatrzymania się i przyjrzenia się mu bliżej.
Znajdujący się przy ulicy Grodzkiej budynek jest bardzo czytelnie podzielony na... czytaj dalej
Lizboński Plac

Martin Moniz to jeden z wielu placów Lizbony. Kiedyś było to podobno szemrane miejsce, dziś bardziej kojarzy się ze sztuką, małymi barkami, miejscem gdzie można usiąść i odpocząć.
Dojazd do placu jest bardzo łatwy- należy wysiąść na stacji metra Martin Moniz, która wychodzi dosłownie na plac.
Na środku placu znajduje... czytaj dalej
Calatravy

Santiego Calatrava to architekt, którego zapewne kojarzy większość z nas. Jeśli nie to warto szybko to nadrobić! Santiego Calatrava to hiszpański twórca, którego dzieła oglądać możemy na całym świecie. Dziś chciałabym Wam pokazać Gare do Oriente w Lizbonie, który wzbudza emocje i nadaje temu miejscu wyjątkowy charakter.
Dworzec Calatravy znajduje... czytaj dalej
pełna kolorów

Katedra św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy to piękny obiekt, który z pewnością zaskakuje nas na pierwszy rzut oka. Pełnia kolorów, którą rzadko spotyka się w kościołach (przynajmniej na aż tak dużą skalę).
Jest to kościół późnogotycki. Wzniesiony w 2 poł. XVw. Historia kościoła była burzliwa. Pod koniec XVIII wieku... czytaj dalej

Szkło jest materiałem, które z pewnością może wzbogacić architekturę. Niektóre projekty opierają się na szkle i wykorzystują jego możliwości. Zastanawialiście się kiedyś w ogóle jak połączyć dwie tafle szkła? Przecież budynki z dużymi przeszkleniami to nie wymysł, ale znowu tafle szkła nie są tak wielkie by jedna mogła starczyć na... czytaj dalej
w Bydgoszczy
Lubię zwracać uwagę na małą architekturę miejską. Dziś chciałabym Wam pokazać ławki do siedzenia, które znajduję się bardzo blisko Przystani Bydgoszcz.
Choć pogoda była paskudna nie przeszkodziło to mi w wyobrażeniu sobie jak miłym do siedzenia miejscem w lato mogą być te ławki. Znacie takie fajne rozwiązania w Waszym mieście?
Przystań Bydgoszcz- obowiązkowy element na tusyrtycznej mapie architekta... Na mnie ten obiekt zrobił naprawdę pozytywne wrażenie. Forma, dobór materiałów i dopracowanie szczegółów złożyło się na tak dobry efekt.
Gdy byłam w Bydgoszczy pogoda była paskudna. Nie przeszkadzało to jednak w odbiorze budynku znajdującego się przy ul. Tamka 2. Cały klimat... czytaj dalej
w Toruniu

Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu zachęca nas nie tylko poprzez wystawy, które się tam znajdują. Mnie osobiście architektura zaciekawiła od początku.
Ponieważ centrum widziałam z okna mojego pokoju ciągle przyglądałam się tej architekturze. Połączenie szkła i cegły w wielu wypadkach się sprawdza, czy w tym też? Ciężko było mi od... czytaj dalej
komentarze 3,
ostatni
od zdzisio:
zobacz stronę interentową jego pracowni http://studioel.pl/ O czym to swiadczy? Kolorek ładny.. mucha nie siada.. może przez ten kolor co robactwo odstrasza:) ale bardzo zła ...
...
Ostatnio komentowane na stronie: