Na wirsycku
7 osób
Moderatorzy:
    Agata Antisaina
Autorzy strony:
    Agata Antisaina
Subskrybenci:
    SKIP Agata Atavus Antisaina AgnesO ruda Maciej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

31/07/14 od ruda
W temacie: Góry górą

Skąd najlepiej widać Tatry i Podhale? (3)

Część 3 - Harenda i Ząb

 
Jednym z bardziej popularnych, widokowych miejsc w okolicach Zakopanego jest Gubałówka. Kolejka PKL, Stragany, knajpki, tłumy, harmider. Z tym zasadniczo większości Polaków kojarzy się to wzniesienie. Jednak mniej osób wie, że wystarczy udać się odrobinę dalej, w stronę Harendy i Zębu, by mieć równie piękną panoramę Tatr, która będzie można podziwiać w świętym spokoju.

Zacznijmy od Harendy, która stanowi dzielnicę Zakopanego. Znana jest ze swojego stoku narciarskiego, który latem zamienia się w teren użytkowany przez rowerzystów downhillowych. To właśnie z okolic górnej części wyciągu krzesełkowego roztacza się widok na Tatry, Zakopane oraz zatłoczoną drogę prowadzącą do niego. Można pospacerować po okolicy lub po prostu zasiąść na trawiastym zboczu i rozkoszować się widokami.
Widok na Giewont z okolic Harendy Widok na Giewont z okolic Harendy (ruda)
 
Widok ze stoku narciarskiego na Harendzie Widok ze stoku narciarskiego na Harendzie (ruda)
 
 
Ząb natomiast to jedna z najwyżej położonych miejscowości w Polsce (lub jak twierdzą niektórzy najwyżej położona wieś w naszym kraju). Obecnie znana głównie za sprawą Kamila Stocha, który stamtąd pochodzi. Zapewne kojarzycie z wiadomości nadawanych w okresie zimowym, jak mieszkańcy Zębu najpierw kibicowali temu polskiemu skoczkowi, a później witali go uroczyście po jego kolejnych zwycięstwach. Ważnym punktem tej miejscowości jest drewniany kościół pod wezwaniem św. Anny. Tuż obok niego znajduje się parafialny cmentarz wysadzany limbami, z okolic którego rozciąga się fenomenalny widok na Tatry oraz Pasmo Gubałowskie, na którym leży zarówno Ząb, jak i Harenda.
 
Kościół w Zębie Kościół w Zębie (ruda)
 
Widok z okolic Kościoła Widok z okolic Kościoła (ruda)
 
Podhale Podhale (ruda)

 

Wszystkie zdjęcia wykonane zostały w trakcie halnego, stąd Tatry przykrywa ta charakterystyczna wartswa chmur.