Na wirsycku
7 osób
Moderatorzy:
    Agata Antisaina
Autorzy strony:
    Agata Antisaina
Subskrybenci:
    SKIP Agata Atavus Antisaina AgnesO ruda Maciej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Skąd najlepiej widać Tatry i Podhale? (4)

Częśc 4 - Polana Głodówka

Polana Głodówka to jedno z bardziej znanych widokowych miejsc, z których można podziwiać panoramę Tatr. Znajduje się na południowym stoku Cyrhli, przy drodze nr 960 łączącej Bukowinę Tatrzańską z Łysą Polaną i Palenicą, skąd zaczyna się szlak do Morskiego Oka. Tak oto pisze o Polanie Głodówka Józef Nyka, autor chyba najpopularniejszych przewodników po Tatrach i Podhalu:

"Widok stąd na cały łańcuch Tatrów jest przecudowny (...), dlatego też podróżni zawsze się na Głodówce zatrzymują" - mówi Maria J. Zaleska w r. 1882. Nazwę polany notują dokumenty od r. 1676, wywodzi się ona od nazwiska Głód. W l. 1933-34 powstał na polanie drewniany dom Towarzystwa Przyjaciół ASP w Warszawie im. Karola Stryjeńskiego, otwarty przez prezydenta RP Mościckiego, w r. 1935 odsprzedany ZHP, który urządził w nim schronisko. Gdy zniszczył go pożar wzniesiono w l. 1938-39 obecny budynek, projektu Jerzego Żukowskiego. Mieści on harcerski ośrodek szkoleniowo - wypoczynkowy i kawiarenkę. W okolicy tereny narciarskie.
za: Józef Nyka "Tatry Przewodnik", Warszawa 1993, Wydawnictwo Trawers, s. 166-167.

(Jerzy Opioła, CC BY-SA 3.0, http://pl.wikipedia.org/wik...)
 

Z Polany rzeczywiście rozciąga się imponująca panorama od Tatr Bielskich z Hawraniem i Muraniem, po Rysy, Mięguszowieckie Szczyty i Miedziane. Parę lat temu powstał punkt widokowy, znajdujący się kawałek za Głodówką, tuż przy szosie, w stronę Łysej Polany. Niestety, kiedy okoliczne krzaki zaczynają mieć liście, panorama staje się częściowo zasłonięta i jedynie zimą naprawdę warto jest się tam zatrzymać. Jeśli już rzeczywiście chcemy się cieszyć pięknymi widokami, lepiej jest odwiedzić Polanę Głodówkę.