Warsztaty fotograficzne
5 osób
Moderatorzy:
    pinot Antisaina Ola

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Pionowo lub poziomo

byle prosto

Patrzymy przed siebie. Nieważne co widzimy, ale jak widzimy. Założę się, że większość z was czytając ten tekst trzyma głowę prosto - nie przekrzywioną w prawo lub lewo, tylko prosto. Do tego też jesteśmy przyzwyczajeni, tak odbieramy świat. Chociażby z tego powodu też tak powinniśmy fotografować. Mniejsza z tym czy to będzie pion, czy poziom, chociaż bardziej naturalny jest dla człowieka poziom - ważne by zdjęcie nie było krzywe.

Co rozumiem pod tym słowem? Aby linie, które idą pionowo w górę lub przecinają obraz poziomo, takie też pozostały na zdjęciu. Jednak same linie to jeszcze nie jest tragedia, ponieważ często osoba fotografująca trzymała prosto aparat, a wykrzywienie linii jest związane z perspektywą. Jednak to jest osobny temat.

Nie powinno się przekrzywiać aparatu. Trzymajcie go poziomo, zgodnie z poziomem, jaki wyznacza przestrzeń pomiędzy waszym prawym i lewym okiem. Jeżeli trzymacie go pionowo, utrzymujcie linię pionową jaką wyznacza wasz nos.

W każdym zdjęciu są linie np. horyzontu, chodznika, bloków itd., których powinniśmy się trzymać. Jeżeli jest kilka linii ze sobą sprzecznych, wtedy musimy wybrać te które wydają się nam najodpowiedniejsze. Jeżeli nie wybierzemy żadnej, obraz całkowicie nam się "zawali" - nie będzie atrakcyjny i będzie się zdawało że to przypadkowo zrobione zdjęcie.

Krupówki Krupówki (Barbara Ciach)

Na załączonym zdjęciu miałam do wyboru: linia chodnika, oparcia ławki, witryn za ławką, szczebli ławki. Chcąc pokazać, że ławka jest na pochyłym terenie, wybrałam linię oparcia ławki. To zdjęcie przedstawia jedną z trudniejszych sytuacji, ale zazwyczaj wybór jest dużo prostszy.

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
13/12/2013 Antisaina

Pod słońce

1 komentarz z 17/12/2013 od SKIP
05/12/2013 Antisaina

Zima dla amatora zdjęć

5 komentarzy, ostatni z 13/12/2013 od Antisaina
04/12/2013 Ola

Prostujemy zdjęcia

2 komentarze, ostatni z 05/12/2013 od Antisaina