W ciągłym ruchu
4 osoby
Moderatorzy:
    Agata

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Góra Żar

To chyba najbardziej i najlepiej zagospodarowana góra w Polsce. 

Użytkowane są jej stoki, wierzchołek, podstawa oraz – co robi największe wrażenie – środek. Zapraszam na krótką wycieczkę.

Zbiornik elektrowni pompowo-szczytowej na Żarze Zbiornik elektrowni pompowo-szczytowej na Żarze (Wojciech Jędrzejewski, https://www.flickr.com/phot... CC-BY-NC-ND 2.0)

Zacznijmy od lata, w końcu się zbliża. Na zboczach góry w 2003 roku wybudowano kolej linowo-terenową. Pewnie poznajecie ją z Gubałówki, właściciel przeniósł ją stamtąd przy okazji remontu. Sama kolejka jest ciekawa. Na większości trasy położony jest tylko jeden tor. Tylko w środku, gdy wagoniki się mijają, istnieją równolegle dwa tory. Dodatkowo wagony połączone są liną, więc jeden (zjeżdżający) ciągnie drugi, przez co oszczędza się energię.

Kolej linowo-terenowa Kolej linowo-terenowa (Kris Duda, https://www.flickr.com/phot... CC-BY-SA 2.0 )

Dojeżdżając w okolice szczytu, znajdziemy się w prawdziwym raju dla miłośników aktywnego wypoczynku. Na górze znajduje się tor MTB oraz platforma startowa dla paralotni. Dla tych mniej aktywnych wybudowano restaurację oraz platformę widokową. Wędrowcy dotrą na szczyt kilkoma szlakami od strony Porąbki, Międzybrodzia Żywieckiego oraz Małopolski. U podnóża góry znajduje się małe lotnisko, skąd wynoszone są szybowce , startują paralotnie.

(M S, https://www.flickr.com/phot... CC BY 2.0)

Zimą góra oferuje 2 stoki narciarskie. Podstawowy stok ma długość 1600m i przewyższenie 300m (narciarze wyjeżdżają kolejką), drugi przeznaczony jest dla dzieci i początkujących – znajduje się w górnej części i ma 300m długości. Oba są sztucznie naśnieżane i oświetlone. Trasa jest szeroka oraz dobrze zabezpieczona. Nie jest bardzo wymagająca, ale przejechanie całej na pełnej prędkości potrafi zmęczyć.

Dolna stacja kolejki Dolna stacja kolejki (Masur, http://pl.wikipedia.org/wik...)

W bogatej ofercie znajdziemy też kilka całorocznych atrkacji. Na jednym ze zboczy wybudowano tor saneczkowy. Jednak prawdziwą atrakcją całego masywu jest szczytowo-pompowa elektrownia Porąbka-Żar. Budowana przez 10 lat, została oddana do użytku w 1979 roku. Na szczycie usytuowano olbrzymi zbiornik wodny w kształcie deltoidu, połączony sztolniami upadowymi i rurami z elektrownią, pompami oraz ujęciem i spiętrzeniem wody u podnóża góry. Elektrownia jest wyjątkowa pod wieloma względami. Jest jedyną w Polsce podziemną elektrownią (oprócz zbiornika i kilku budynków na dole). Pracuje w godzinach szczytu, a poza nimi energię pobiera z pobliskich elektrowni przepływowych. Rozruch elektrowni zajmuje zaledwie 180 sekund!

Słupy wysokiego napięcia wychodzące z elektrowni Porąbka Żar. Na szczycie widać elementy konstrukcji zbiornika i meteo stację. Słupy wysokiego napięcia wychodzące z elektrowni Porąbka Żar. Na szczycie widać elementy konstrukcji zbiornika i meteo stację. (Wojciech Jędrzejewski, https://www.flickr.com/phot... CC BY 2.0)

Będąc w okolicy, zdecydowanie warto odwiedzić elektrownię. Podstawowa trasa zwiedzania obejmuje  jej nadziemną część, projekcję filmu oraz zwiedzanie górnych poziomów części podziemnej. Koszt biletu to niewiele ponad 10zł za osobę. Zwiedzanie umilić można poproszeniem o najlepszego przewodnika na świecie. Pan Mirosław Maruszczak, pracownik elektrowni, jest prawdziwym pasjonatą. Gdy opowiada o prądzie i pracy elektrowni, czuje się ten prąd w powietrzu. Nawet najbardziej oporni wyjdą po takim zwiedzaniu usatysfakcjonowani.

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):