Na wirsycku
7 osób
Moderatorzy:
    Agata Antisaina
Autorzy strony:
    Agata Antisaina
Subskrybenci:
    SKIP Agata Atavus Antisaina AgnesO ruda Maciej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

10/02/14 od Antisaina
W temacie: Ludzie (z) gór

Seweryn Goszczyński

1801-1876

Pierwszy raz usłyszałam o nim dopiero parę lat temu. Nie jest może tak znany jak Mickiewicz, jednak jest ważną osobą dla Karpat. Znany był jako pisarz patriotyczny. Prowadził działalność konspiracyjną za co byś ścigany nawet na Ukrainie, gdzie przebywał kilka lat. Wrócił tuż przed powstaniem listopadowym w którym walczył w randze kapitana pod Dwernickim. Podobnie jak Wincenty Pol, po powstaniu listopadowym, przekroczył granicę w Jastrzębiu i był internowany w Brodnicy.

Uznawany za polskiego twórcę romantycznego. Na jego twórczość miała bardzo duży wpływ tak zwana „mała ojczyzna”. Wcześnie zakończył swoją edukację. Dzięki temu ważna była dla niego również kultura lokalna, z której nie wahał się czerpać. Widać to w jego twórczości. Ujmuje tereny swojego dzieciństwa i ziem sąsiednich (również Karpaty) w ramy nurtu romantycznego. Bardzo silnie był związany z Ukrainą i Galicją. Jako pierwszy opisał też Gorce, do którego został zainspirowany przy okazji gościny u Tetmajerów w Łopusznej. Zainteresował się również Tatrami, odkrywając je dla szerszego grona.
 

(http://pl.wikipedia.org/wik...) Był jednym z głosów krytycznych wobec Fredry (razem z m. in. Polem i Dembowskim). W Galicji kontynuował działalność społeczno-polityczną. Parę lat później emigruje do Francji, gdzie poznaje sławnych polskich pisarzy – Mickiewicza i Słowackiego. Wstąpił do Koła Towiańczyków. Zrezygnował z pisarstwa i odciął się od działalności politycznej. Dokuczała mu bieda do tego stopnia, że otarł się o śmierć głodową. Pod koniec życia wrócił do kraju i zmarł. Jego grób znajdziemy na cmentarzu Łyczakowskim.

Notatki o podobnych miejscach: