Na wirsycku
7 osób
Moderatorzy:
    Agata Antisaina
Autorzy strony:
    Agata Antisaina
Subskrybenci:
    SKIP Agata Atavus Antisaina AgnesO ruda Maciej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

22/10/13 od Antisaina
W temacie: Ludzie (z) gór

Szlakiem dobrego wojaka Szwejka

od książki do szlaku

Znacie przygody dobrego wojaka Szwejka z powieści antywojennej Jaroslava Haška? Sama postać Szwejka nie jest prawdziwa, co nie przeszkadzało postawić jej pomnik w Sanoku. Ponadto wyznakowano międzynarodowy szlak Śladami Dzielnego Wojaka Szwejka. Ma przechodzić przez Czechy, Austrię, Węgry, Polskę i Ukrainę. Jest to próba odtworzenia trasy jaką przebyła książkowa postać Szwejka. Mogą nim się poruszać turyści piesi, rowerowi, ale też samochodowi.

Tabliczki na trasie przykuwają uwagę, ponieważ zawierają najsławniejsze cytaty wojaka. Kolorystyka szkalu jest również ciekawa, ale też znamienna: żółto-czarna. Są to barwy Habsburgów. W Polsce szlak pieszy ciągnie się na przestrzeni około 200 km. Trasa jest poprowadzona tak by przechodzić identycznie jak wędrował Szwejk. Gdy nie jest to możliwe, prowadzony jest w taki sposób, aby pokazać miejsca związane z epoką.

Sama powieść jest oparta na faktach, chociaż też nie zawsze. Są to przede wszystkim doświadczenia autora oraz jego przyjaciół. Większość bohaterów książki to albo postacie historyczne, albo ludzie, którzy mieli swoje pierwowzory w rzeczywistości. Podobno zdarzało się, że po publikacji książki, zgłaszały się do Haška osoby z pretensjami lub podziękowaniami za wykorzystanie ich anegdot i historii.

Wojak Szwejk Wojak Szwejk (Barbara Ciach)

Postać wojaka Szwejka jest do dzisiaj bardzo lubiana wśród czytelników. I nie jest ważne czy żył on naprawdę, czy jest jedynie wymysłem Haška. Ważniejsze jest to, że coś z tej lektury ludziom zostało.

 

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):