Na wirsycku
7 osób
Moderatorzy:
    Agata Antisaina
Autorzy strony:
    Agata Antisaina
Subskrybenci:
    SKIP Agata Atavus Antisaina AgnesO ruda Maciej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Lista UNESCO się rozrosła

Polska i Ukraina zjednoczyły się nie tylko na EURO 2012, ale również w walce o wpisanie cennych zabytków na listę UNESCO. Z wypiekami na twarzy czytałam we wrześniu 1,5 roku temu (tak, zaraz po EURO 2012) o wizytach w polskich i ukraińskich obiektach sakralnych komisji UNESCO. W końcu po miesiącach oczekiwań na ich rezultaty, po polskiej stronie doszło osiem obiektów sakralnych i tyle samo po stronie ukraińskiej. Zostały wpisane jako "Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat". Wcześniej zostały już wpisane kościoły, jednak rozszerzenie z 2013 roku obrodziło w cerkwie.

Tym sposobem na liście znalazły się cerkwie z Radruża, Chotyńca, Smolnika, Turzańska, Powroźnika, Owczar, Kwiatonia, Brunar Wyżnych. Miejscowości te leżą w Małopolsce i na Podkarpaciu. Cerkwie ukraińskie wpisane na listę znajdują się w Potyliczu, Matkowie, Żółkwi, Drohobyczu, Rohatyniu, Werbiążu Niżnym, Jasinie i w Użoku. Większość z polskich cerkwi już dawno zwiedziłam, dziwiąc się dlaczego nikt ich wcześniej nie docenił. Jak widać to była tylko kwestia czasu.

Obrys cerkwi w Powroźniku Obrys cerkwi w Powroźniku (B. Ciach)
Niby nic... a jednak. Dla przykładu, cztery razy byłam w Powroźniku, a dopiero dwa miesiące temu udało mi się zobaczyć wnętrze o którym tyle zachwytów i historii już zdążyłam usłyszeć. Dzięki temu, że jest obiektem UNESCO, turyści mają zapewnioną możliwość zwiedzania, co jest niewątpliwym plusem. Gospodarzom zaczęło zależeć, aby kościoły i cerkwie było odwiedzane. Podobnie zaczęło być z obiektami spoza listy. Im więcej osób odwiedzających, tym większe możliwości uzyskania dofinansowań na remonty.

Chociaż bilety trochę trzepią po kieszeni... jednak lżej zapłacić gdy widać, że gosporzarz dba o tak cenne miejsce. A dzięki wpisowi opieka będzie bardzo dobra.

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):