Z przymrużeniem oka
7 osób
Moderatorzy:
    pinot

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Memy i gwara

wybuchowa mieszanka

Gwara. Mało jest rzeczy w języku które kojarzyłyby się nam tak bardzo z tym co archaiczne i zacofane (zupełnie niesłusznie!). Tak nas nauczono, że trzeba się wysławiać "po polsku", czyli jak Pani z telewizora. Wielka to strata dla języka taka unifikacja, ale też niezbędna do tego, żeby ludzie z różnych regionów mogli się ze sobą komunikować (np. w dużych zakładach pracy).

Jednak nie wszystkie gwary umierają. Niektóre mają więcej szczęścia niż inne - i do nich należy np. gwara podhalańska, która wciąż jest w użyciu. Co więcej stała się czymś na kształt lokalnej atrakcji - ku uciesze turystów. Z pewnością nie bez "winy" jest tu serial "Janosik" - którego bohaterowie mówili czymś na kształt gwary "góralskiej" - w końcu przygodami polskiego Robin Hooda emocjonowała się swego czasu cała Polska, a ich wizerunek był zdecydowanie pozytywny. Kazdy chłopak chciał być janosikiem, a kazda dziewczyna Maryną. 

Ale nie o tym chciałam Wam dziś opowiedzieć. Ostatnio, przemierzając odmęty internetu trafiłam na prawdziwą perełkę. Oto jest sobie fan page "Gwara góralska Skalnego Podhala - Gōralsko Gwara Skolnego Pôdhola" prowadzony przez prawdziwego pasjonata gwary podhalańskiej - Jakuba Ścisłowicza. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego (dziś wszystko ma swój fan page), gdyby nie forma w jakiej stara się promować gware podhalańską. Pan Jakub połączył nowoczesną formę komunikacji, jaką jest mem z gwarą, a efekt jest.. piorunujący. Zresztą - zobaczcie sami:

(Jakub Ścisłowicz, https://www.facebook.com/ph...)
(Jakub Ścisłowicz, https://www.facebook.com/ph...)

(Jakub Ścisłowicz, https://www.facebook.com/ph...)

Można? Można!

Gdy już się naśmiejecie tyle, co by Was brzuchy bolały zwróćcie uwagę na pisownię. Polski alfabet okazał się  niewystarczający do tego, by oddać fonetyczną finezyjność gwary podhalańskiej - dlatego pan Jakub dodał kilka liter do klasycznej polskiej łacinki - tak aby zapis był jak najbardziej zbliżony do wymowy.

Ostatnio komentowane na stronie:
20/08/2013 pinot

Płockie szyldy i tablice

2 komentarze, ostatni z 18/12/2015 od pinot
02/09/2014 pinot

Zurych to czy Porto?

quiz
4 komentarze, ostatni z 05/09/2014 od ruda
09/07/2014 Ola

Dziwne przykłady architektury

w Batumi
3 komentarze, ostatni z 10/07/2014 od Ola
28/05/2014 Ola

Rybacy

w porcie Batumi
2 komentarze, ostatni z 29/05/2014 od Ola