Na odsłuchu
12 osób
Moderatorzy:
    MarcinM

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

14/10/13 od MarcinM
W temacie: Just listen, they play my song

Joe South a Deep Purple

Historia utworu "Hush"

W zeszłym roku odszedł na zawsze Joe South. Ten Amerykanin urodzony w 1940 roku skomponował takie utwory jak „Rose Garden”, „Games People Play” czy „Hush”. Grał też jako muzyk sesyjny i to nie byle jaki – można go usłyszeć w nagraniach Boba Dylana, Arethy Franklin czy Simona & Garfunkela.

Zatrzymam się przy „Hush”, który wykonywała grupa Deep Purple i który stał się ich pierwszym hitem. Jednak utwór został napisany dla Billy'ego Joe Royala i to on był pierwszym wykonawcą tego numeru, w 1967 roku. Sam South nagrał swoją wersję (a przynajmniej wydał na płycie) dopiero w roku 1969.

Korzenie numeru sięgają do pieśni gospel, z lekko zmodyfikowanym tekstem refrenu, tak, że adresatem nie jest „ktoś”, ale kobieta.

Deep Purple umieścili „Hush” na swoim debiutanckim albumie „Shades of Deep Purple” z 1968 roku. W składzie grupy udzielali się wówczas wokalista Rod Evans (później, zastąpiony w Deep Purple przez Gillana, dołącza do grupy Captain Beyond), basista Nick Simper (po wykluczeniu z grupy zakłada świetną grupę Warhorse, która zasługuje na odrębny artykuł), oraz oczywiście Ritchie Blackmore, Ian Paice i Jon Lord. Poniżej ciekawe wykonanie „Hush” z programu... Playboy After Dark.