Miejskie opowieści
7 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Marzena Ola SKIP

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Gmach liceum im. Kopernika w Bielsku

Bielsko-Biała obfituje w piękne kamienice, urocze uliczki i imponujące wille. Nic, tylko chodzić. A jak już będziemy iść ulicą Listopadową, na pewno zwrócimy uwagę na potężny gmach, w którym mieści się liceum im. Kopernika. To jeden z najciekawszych budynków w mieście, co zauważyli filmowcy, kręcący tam chociażby „Szatana z siódmej klasy”.

Arkadowy krużganek, po lewej Dom Profesorski, na wprost szkolny dziedziniec Arkadowy krużganek, po lewej Dom Profesorski, na wprost szkolny dziedziniec (M.Jabłoński)

Ten imponujący gmach powstał jeszcze przed II wojną światową, budowano go w latach 1925-27 według projektu Alfreda Wiedermanna. Ma kształt litery U, a pod czerwonym dachem kryje się m.in. ogromna aula, basen i obserwatorium astronomiczne. Bardzo ciekawa jest dawna część mieszkalna dla profesorów, tzw. Dom Profesorski, połączona ze szkołą arkadowym krużgankiem. Gmach zbudowano w stylu neoklasycystycznego monumentalizmu, wprawne oko znajdzie też pewnie odwołania do innych stylów. Główne wejście znajduje się od strony ulicy Listopadowej i ta właśnie część, obok profesorskich krużganków, jest najbardziej reprezentatywna. 

Krużganek w nieco zaniedbanym otoczeniu Krużganek w nieco zaniedbanym otoczeniu (M.Jabłoński)

Dom Profesorski Dom Profesorski (M.Jabłoński)

Główna fasada od ul. Listopadowej Główna fasada od ul. Listopadowej (M.Jabłoński)

Od początku swojego istnienia budynek pełnił wiele funkcji, w czasie wojny był nawet szpitalem wojskowym. Dzisiaj to przede wszystkim liceum, z drobnymi dodatkami. Na wewnętrzny dziedziniec można swobodnie wejść od strony profesorskich krużganków, a i do wnętrza szkoły zostaniemy wpuszczeni bez problemu (wystarczy wpisać się przy wejściu).

Główny hall Główny hall (M.Jabłoński)

Wewnętrzny dziedziniec, po lewej widoczna wieża zegarowa Wewnętrzny dziedziniec, po lewej widoczna wieża zegarowa (M.Jabłoński)

Wewnętrzny dziedziniec Wewnętrzny dziedziniec (M.Jabłoński)

Budynek jest naprawdę ogromny i w całkiem dobrym stanie, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Może tylko poprzerastany trawą asfalt na dziedzińcu woła o pomoc.

 

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
13/07/2014 ruda

Hallstatt

miasteczko z puzzli
3 komentarze, ostatni z 17/12/2014 od pinot