7 fotografii
159 osób
Moderatorzy:
    pioter Ola ruda
Subskrybenci:
    pinot Chris888 colgen pioter IDB roxa Grzania przybor jacek.bralski pictori Diabella kajtson
pokaż więcej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Bielsko-Biała kolejowa

w duchu cesarstwa austriackiego

Dworzec kolejowy w Bielsku-Białej jest jednym z najpiękniejszych w Polsce, w każdym razie najładniejszym jak ja widziałam, a dużo bardzo jeżdżę po Polsce pociągiem.

Powstał pod koniec XIX wieku, aby miasto połączyć z Żywcem, Oświęcimiem, Dziedzicami, a dalej Krakowem i Wiedniem. Był typowym dworcem prowicjonalnym - uwaga teraz pełna nazwa "cesarskiego" PKP - Cesarsko-Królewskiej Uprzywilejowanej Kolei Północnej Cesarza Ferdynanda. Słowa "typowy" i "prowincjonalny" dzisiaj brzmiące pejoratywnie, wówczas odzwierciedlały dobry styl, elegancję, wygodę, dbałość o szczegóły i harmonię z innymi dworcami owej kolei.

Na początku XXI stulecia dworzec został pięknie wyremontowany  i odrestaurowany, na czym skorzystały szczególnie piękne antyczne ceramiki. Zachowano oryginalne napisy wskazujące na kolejkę i wejście dla pasażerów uprzywilejowanych i zwyczajnych, a warto zwrócić uwagę, że rozróżnienie to nie razi w użytych do niego wyrazach: K.K.Privilegirte i Kais.Ferd.Nordbahm.

Dzisiejszy widok dworca nie różni się od tego z 1890 roku, gdy go oddano do użytku.

Ogólny widok dworca PKP w Bielsku-Białej Ogólny widok dworca PKP w Bielsku-Białej (Wikipedia)

 

Fragment głównej fasady z oznaczeniem strony wejścia dla zwykłych pasażerów. Fragment głównej fasady z oznaczeniem strony wejścia dla zwykłych pasażerów. (IDB)

Fasada dworca od strony pasażerów uprzywilejowanych, oczywiście w czasach cesarskich :) Fasada dworca od strony pasażerów uprzywilejowanych, oczywiście w czasach cesarskich :) (IDB)

Wejście od strony hali głównej Wejście od strony hali głównej (IDB)

Hala główna dworca Hala główna dworca (IDB)

Kawiarnia na dworcu Kawiarnia na dworcu

Widok na perony od strony wiaty wspartej na żeliwnych kolumnach Widok na perony od strony wiaty wspartej na żeliwnych kolumnach (IDB)

 

No i bonus, bo zdjęć jest już siedem. Ale rzecz znajduje sie przed dworcem, tuż przy wejściu głównym. Klimatem pasuje do całości.

Pamiątka po tramwajach, które kiedyś jeździły po Bielsku Białej Pamiątka po tramwajach, które kiedyś jeździły po Bielsku Białej (IDB)

 

Ostatnio komentowane na stronie:
13/07/2019 Grzania

Peru

spełnienie marzenia
5 komentarzy, ostatni z 14/07/2019 od Grzania
16/08/2016 pioter

Toruń wieczornie

7 zdjęć
4 komentarze, ostatni z 04/03/2019 od bt