Historia Cywilizacji
13 osób
Moderatorzy:
    pioter MarcinSz.
Autorzy strony:
    Agata pinot pioter Atavus Ola MarcinSz. WiktorOnoff

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

02/12/13 od Atavus
W temacie: Czas człowieka

Kalendarz Juliański

- spadek po Juliuszu Cezarze

Rozregulowanie tradycyjnego rzymskiego kalendarza, które doprowadziło w I w. p.n.e. do umiejscowienia kalendarzowego grudnia we wrześniu, uniemożliwiło sprawne funkcjonowanie państwa. Juliusz Cezar, nowy dyktator Rzymu, zlecił opracowanie nowego kalendarza, bardziej aktualnego i podlegającego łatwiejszej regulacji. Wyzwanie przyjął grecki uczony Sosygenes z Aleksandrii, i opracował tzw. kalendarz juliański na bazie sprawdzonego - egipskiego.

Juliusz Cezar, zleceniodawca i inicjator nowego rzymskiego kalendarza. Juliusz Cezar, zleceniodawca i inicjator nowego rzymskiego kalendarza. (Thisisbossi; http://pl.wikipedia.org/wik...)


W nowym systemie rok miał 365 dni ustalonych w 12 miesiącach, a raz na 4 lata przypadał dodatkowy dzień. Umieszczono go pod koniec lutego, podobnie bowiem radzono sobie we wcześniejszym kalendarzu. Juliusz Cezar przesunął także początek roku z marca na styczeń. Mimo wrogości republikan do Cezara, po jego zabójstwie pozostawiono zreformowany kalendarz, który w Europie Zachodniej funkcjonował do XVI wieku, w Rosji do 1917 roku, zaś niektóre kościoły wschodnie posługują się nim do dziś.

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
24/12/2015 pioter

Barwy gotyku

Iluminacje w Amiens
2 komentarze, ostatni z 04/03/2019 od pioter
18/06/2014 Agata

Wielki smog londyński

1 komentarz z 21/11/2016 od pinot