Historia Cywilizacji
13 osób
Moderatorzy:
    pioter MarcinSz.
Autorzy strony:
    Agata pinot pioter Atavus Ola MarcinSz. WiktorOnoff

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

02/12/13 od Atavus
W temacie: Czas człowieka

December

12. miesiąc

December to we współczesnym lingua franca, jakim jest angielski, nazwa dwunastego miesiąca w roku. Po polsku "grudzień". Jednakże po łacinie, skąd termin ten się wywodzi, december znaczy "dziesiąty" mimo iż ten miesiąc dziesiąty nie jest! Rozbieżność wynikła nie z błędu arytmetycznego, lecz zmiany kalendarza.

W kalendarzu rzymskim nowy rok rozpoczynał sie w marcu, czyli dwunastym miesiącem nie był grudzień lecz luty. Tymczasem reforma kalendarza zamówiona i wprowadzona przez Juliusza Cezara (kalendarz juliański) przesunęła początek roku na 1 stycznia. Od tej pory, tj 46 r. p.n.e. december stał się miesiącem dwunastym.

W pierwotnym kalendarzu rzymskim, o nieregularnym podziale miesięcznym, część miesięcy nosiła nazwy nawiązujące do kultu religijnego, np: imonia Bogów: Martius (Mars) czy Ianuarius (Janus), część zaś została po prostu ponumerowana: september (siódmy), october (ósmy) itp. Należy wspomnieć, że tendencja nazewnictwa odwołującego sie do numeracji  towarzyszyła Rzymianom w wielu aspektach, nie pomijając imion: Oktawian (Ósmy), Septymiusz (Siódmy) itp. 

Zachowana kamienna płyta z kalendarzem rzymskim. Zachowana kamienna płyta z kalendarzem rzymskim. (Kruosio; http://pl.wikipedia.org/wik...)

Ostatnio komentowane na stronie:
24/12/2015 pioter

Barwy gotyku

Iluminacje w Amiens
2 komentarze, ostatni z 04/03/2019 od pioter
18/06/2014 Agata

Wielki smog londyński

1 komentarz z 21/11/2016 od pinot