FOTOKOMÓRKA

Moderatorzy:
    pinot AgnesO

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

17/01/14 od AgnesO
W temacie: HISTORIA FOTOGRAFII

"Księżycowy" Aparat Hasselblada

O Hasselbladzie zawsze słyszałam jedno: najlepsze aparaty na świecie. Ta ceniona przez wszystkich od dziesiątek lat firma to gigantyczny szwedzki koncern, produkujący aparaty średnioformatowe i małoobrazkowe.

Hasselblad 503CW V96C Hasselblad 503CW V96C (Hannes Grobe/http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hasselblad_503CW_V96C.jpg)

Historia firmy Hasselblad, sięga roku 1841. Hasselblad & Co, to przedsiębiorstwo założone w szwedzkim Göteborgu. Początkowo zajmowało się sprzedażą importowanych ze Stanów Zjednoczonych, aparatów. Firma przez długi czas współpracowała z marką Kodak. Dopiero w 1908 roku, z rodzinnej marki, wyodrębnił się dział fotograficzny Hasselblad Fotografiska AB, który miał w przyszłości tworzyć własne aparaty fotograficzne. Głównym sprawcą zamieszania, stał się spadkobierca fortuny - Victor Hasselblad, którego ojciec zapragnął, aby ten wyjechał do Niemiec, gdzie miał posiąść wiedzę na temat najnowszych technologii. W czasie podróży Victor uczył się od najlepszych i powrócił do Göteborga z własnymi, cennymi szkicami i głową pełną pomysłów. Miał też jeden cel: stworzyć najlepszy aparat na świecie. Tak powstał jego pierwszy sklep fotograficzny - Victor Foto, w centrum Göteborga.

Hasselblad Hasselblad (Niclas1970/http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hasselblad.jpg)

Podczas II wojny światowej szwedzki rząd zwrócił się do Victora Hasselblada z prośbą o stworzenie kopii niemieckiego aparatu. Dokładnie chodziło o model Handkamera HK 12,5 / 7x9, który był dużo bardziej zaawansowany, niż szwedzki sprzęt. Hasselblad natomiast zaproponował stworzenie auroskiego modelu. Pierwsze aparaty powstały w 1941 roku. Od tamtej pory Hasselblad był producentem wojskowego sprzętu, który charakteryzował się wielce zaawansowaną optyką i idealnie nadawał się do zdjęć lotniczych.

Aparaty Hasselblada stały się legendarne dzięki wydarzeniu, które miało miejsce w 1969 roku. Wtedy też powstał model 500 EL, wyprodukowany na zlecenie NASA. Był to pierwszy aparat, który dostarczył ludzkości zdjęcia z Księżyca, w ramach programu Apollo. Podobno dwanaście aparatów tego modelu, nadal tkwi na Księżycu, ponieważ załoga zostawiała część sprzętu, aby obniżyć wagę kapsuł.

Mimo że aparaty Hasselblada, początkowo były wykorzystywane do celów jedynie strategicznych podczas wojny, dziś są popularne także w fotografii artystycznej. Głębia ostrości i barwy, jakie potrafi uchwycić ten aparat, są rzadko osiągalne w innych sprzętach. Cena Hasselbladów też robi wrażenie, najlepsze kosztują tyle, co samochód.

Hasselbladstiftelsen Hasselbladstiftelsen (Raphael Saulus/http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hasselbladstiftelsen.JPG)

Warto wspomnieć o Fundacji Hasselblada. Jest to fundacja non-profit, założona w 1979 roku,przez Ernę i Victora Hasselblada. Jej celem jest wspieranie badań i kształcenie w zakresie przyrodniczo-fotograficznym. Fundacja co roku przyznaje nagrody zasłużonym fotografom. Wśród nagrodzonych widnieją tacy artyści jak Richard Avedon, Josef Koudelka, Irving Penn czy Ansel Adams. Galeria Fundacji Hasselblada, mieści się przy Göteborgs Konstmuseum - najważniejszej galerii sztuki współczesnej w tym mieście, a więc oprócz stałych wystaw w galerii możemy od razu obejrzeć zdjęcia fotografów, których wyróżniła fundacja.

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):