FOTOKOMÓRKA

Moderatorzy:
    pinot AgnesO

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

24/10/13 od AgnesO
W temacie: HISTORIA FOTOGRAFII

Fotografia prosta jak Brownie

Od momentu powstania firmy Kodak w 1888 roku, celem koncernu było rozpowszechnienie fotografii wśród amatorów. To Kodak stworzył pierwsze aparaty, które były tanie i proste w obsłudze. Od tamtej pory nie tylko profesjonaliści, ale także zwyczajni ludzie mogli pozwolić sobie na robienie zdjęć. Założycielem firmy był wynalazca George Eastman. Także on wymyślił nazwę Kodak, która nie przypominała właściwie niczego konkretnego, miała być prosta w wymowie i szybka niczym migawka aparatu.

Kodak Beau Brownie design by Walter Dorwin Teague Kodak Beau Brownie design by Walter Dorwin Teague (Ericd/en.wikipedia.org)

Kultowym i jednym z pierwszych amatorskich aparatów był Brownie. Pierwszy model wprowadzono na rynek w 1900 roku. Aparat przypominał kartonowe pudełko, w którym powstawały kwadratowe zdjęcia o wymiarach 2 i 1/4 cala. Początkowa cena takiego aparatu to... jeden dolar. Aparat idealnie oddawał istotę sloganu reklamowego Kodaka: Naciśnij przycisk - my zajmiemy się resztą.

(Kodak)

Pierwsze reklamy Kodaka w 1910 roku często przedstawiały dzieci, które za pomocą małego, słodkiego Brownie wykonywały zdjęcia. Reklama miała być zachętą do zakupu aparatu, który jest tak łatwy w obsłudze, że zdjęcia mogą robić nawet najmłodsi.

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):