FOTOKOMÓRKA

Moderatorzy:
    pinot AgnesO

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

15/10/13 od AgnesO
W temacie: HISTORIA FOTOGRAFII

Mokry kolodion

Proces kolodionowy jest jedną z klasycznych technik fotograficznych. Polega on na szybkim naświetleniu idealnie wyczyszczonej i wypolerowanej szklanej płyty. Najpierw musiała ona być pokryta cienką warstwą roztworu światłoczułego - kolodionu oraz wykąpana w roztworze z azotanu srebra, co w połączeniu dawało światłoczuły jodek srebra. Następnie płyta w zamkniętej kasecie musiała jak najszybciej trafić do aparatu i zostać naświetlona. Proces ten trzeba było wykonać jak najszybciej (do 15 minut), na mokrej jeszcze płycie, aby możliwe było wywołanie obrazu. Istnieją dwie odmiany mokrego kolodionu: negatyw na przeźroczystym szkle, który można kopiować na papierze światłoczułym i ambrotyp - pozytyw na podłożu szklanym przeźroczystym i nieprzeźroczystym.

L'Entente cordiale L'Entente cordiale (Roger Fenton / wikimedia)

Proces mokrego kolodionu został wymyślony w 1851 roku przez Fredericka Scotta Archera. Technika ta stopniowo wyparła dagerotypię i kalotypię, ponieważ była prostsza, pozwalała na powielenie obrazu i można było otrzymać zdjęcie w lepszej rozdzielczości, na którym widać było wszystkie najmniejsze detale. Zdjęcie wykonane w tej technice charakteryzuje się niezwykłą głębią, wydaje się być niemalże trójwymiarowe. Zdjęcia w kolodionie, wykonywał między innymi w połowie XIX wieku Roger Fenton - jeden z pierwszych fotoreporterów wojennych na świecie.

Najbardziej znaną współczesną fotografką pracującą w klasycznej technice kolodionowej jest Sally Mann.

Dla chcących zgłębić tajniki tego procesu fotograficznego, organizowane są liczne warsztaty, między innymi w Warszawskiej Szkole Fotografii, prowadzone przez Łukasza Pietuchowskiego.

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):